Teknoloji çocukları nasıl etkiliyor?

23 Nisan 2013

 

(BBC) 5 yaşın altındaki çocukların yeni teknolojiye tuhaf bir yatkınlığı var. Akıllı telefonlardan tablet bilgisayarlara ve oyun konsollarına kadar büyük rahatlıkla ekranla iletişim kurduklarını büyük bir özgüvenle tuşlara bastıklarını görmek mümkün.

Gerçi anne babalar çocuğun bu meşguliyeti sayesinde bir süre kafa dinleme imkanı buluyorlar ama muhtemelen gizliden gizliye de ekranla bu kadar haşır neşir olmanın çocuğun beynine bir zarar verip vermediğinden sürekli kaygı duyuyorlar.

Fakat, yeni bir araştırma, ekranla iletişimin çocukların öğrenmesine yardımcı olabileceğini ortaya koyuyor. Hem de teknoloji ne kadar interaktif ise o kadar öğretici oluyor.

Wisconsin Üniversitesi’nde yürütülen ve bu hafta bir Çocuk Gelişimi Araştırmaları Birliği (Society for Research in Child Development) konferansına sunulan bir çalışma, 2-3 yaş arasındaki çocukların dokunmatik ekranlara ilgi gösterme ihtimalinin, dokunmatik olmayan ekranlardan daha yüksek olduğunu ortaya koydu.

“Bazen yetişkinlerin yürürken mesaj attıklarını görüyorum. Çokça da kullandıkları alete o kadar yapışıyorlar ki, bu çocuklarıyla iletişimlerinin önünde bir engel haline geliyor.”

Araştırmaya göre, ekran ne kadar interaktifse, çocuk açısından bir o kadar gerçek ve kullanımı doğal oluyor.

Çalışmayı yürüten, İnsan gelişimi ve aile çalışmaları konusunda yardımcı doçent Heather Kirkorian, dokunmalı ekranların emekleme çağındaki çocukların bir şeyler öğrenmesinde kullanılabileceğini söylüyor.

Haberin devamına buradan erişebilirsiniz.

Teknoport'da Benzer Yazılar:

  • Sigara içen ebeveynlere büyük uyarı 2 ila 5 yaşlarındaki çocuklarda, dumanaltına maruz kalmakla damar rahatsızlığı arasında bağlantı bulundu....
  • Romatizma çocukları tehdit ediyor! Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümünden Doç. Dr. Sema Akman, kronik kalıcı eklem hastalıklarının sadece eklemleri değil diğer hayati organları da olumsuz etkilediğini bildirdi....
  • Su krizi çocukları öldürüyor UNICEF’in son raporu, küresel bir su krizi yaşandığına dikkat çekerken, bunun özellikle güney yarımküredeki çocukları tehdit ettiğine işaret ediliyor. ...
  • Çocukları bekleyen tehlike Tüketiciler Birliği, plastiğin yumuşatılması için kullanılan fitalat, kırtasiye ürünlerinde yararlanılan nikel, kalay gibi ağır metallerin kanserojen etki başta olmak üzere çeşitli sağlık sorunlarına yol açtığını bildirdi....

Türk Basınından:

You've either entered a category ID that doesn't exist or have no feeds configured for this category. Edit the shortcode on this page with a category ID that exists, or go here and and get an ID that does exist in your admin panel.

“Teknoloji çocukları nasıl etkiliyor?” için yorum sayısı: 0

Yorumunuzu yazın...