Metal kutularda hastalık tehlikesi

4 Nisan 2013

 

Metal kutu ambalajlı içeceklerin sarılık, hatta tüberküloz gibi hastalıklara neden olabileceği bildirildi.

Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi’nden Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Bülent Baysal, firma ya da marka gözetmeksizin 100 metal kutulu içecek ambalajları üzerinde yaptıkları araştırmanın korkutan sonuçlar verdiğini söyledi. Baysal, ağızla doğrudan temas eden metal kutulu içecek ambalajlarının yol açabileceği enfeksiyon risklerini bir rapor haline getirdi. Rapora göre teneke kutuların dış ortamlarda saklanma koşulları, kutuların üzerinde enfeksiyon barınma riskini arttırıyor.

Prof. Baysal, “Kutu içeceklerin kapakları üzerinde genelde direkt hastalık oluşturmayan, ancak fırsatçı enfeksiyon yapabilen mikroorganizmalar bulunmakta. Kapak bölgesinde bulunan veya kapak açımı sırasında içeceğe bulaşan bu mikroorganizmalar, sindirim, solunum ya da ağız bölgesinde bulunabilecek çatlaktan vücuda girerek, solunum, idrar yolu enfeksiyonu, hatta sarılık ve tüberküloz gibi ciddi hastalıklara neden olabilmektedir” dedi.

Araştırmalarında elde ettiği mikroorganizmaların, sorunlar konusunda ciddi ipucu verdiğini ifade eden Baysal, ancak rutin dışı tetkiklerle belirlenebilen mikroorganizmaların ve özellikle virüslerin varlığının da bu sonuçlara eklenebileceğini, riskin sanılandan büyük olduğunu söyledi. Baysal, şunları söyledi:

“Üretimden raf satış aşamalarına kadar metal kutu ambalaj, özellikle dudakla temas edilen kapak civarına kolonize olan mikroorganizmalarla temas edebilmektedir. Dudağın metal içecek kutuları ile teması, gündelik hayatta hastalık oluşturmayan, fakat fırsatçı enfeksiyon yapabilen mikroorganizmaların vücuda alınmasını sağlayabilir. Kullanım öncesi son aşamada, ellerle olan temas sırasında mikroorganizmaların kapak bölgesine bulaşması da önemlidir.”

Kutulu içeceklerin yol açabileceği sağlık riskinin çeşitli önlemlerle azaltılabileceğini belirten Baysal, üretim aşamasında eklenebilecek basit bir koruyucu tabakanın kullanılması ya da alternatif kapak geliştirilmesiyle mikroorganizmanın vücuda geçmesinin minimalize edilebilieceğini, başta İtalya olmak üzere bazı ülkelerde koruyucu ambalaj uygulamasına geçilerek bu sorunun ortadan kaldırıldığını söyledi.

Haberin kaynağına buradan erişebilirsiniz.

Teknoport'da Benzer Yazılar:

  • 30 yılda 40 yeni bulaşıcı hastalık Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Necati Dedeoğlu, Dünya Sağlık Örgütü’nün 30 yılda 40 yeni hastalık tanımladığını ve bunların yüzde 70'inin hayvanlardan insanlara bulaştığını...
  • Koronavirüs tehlikesi 2002-2003'te 775 kişinin ölümüne neden olan 'sars' virüsünden çok daha tehlikeli olan 'koronavirüs'ün kaynağının Katar, Suudi Arabistan, Ürdün ve Pakistan olduğu belirtiliyor....
  • iPhone 4′teki anten problemine ‘esnek metal’ çözümü Apple, marka itibarını zedeleyen ve 175 milyon dolar ek maliyet çıkaran iPhone 4’deki anten sorununu tekrar yaşamamak için Boğaziçi Üniversitesi mezunu Türk fizikçi Atakan Peker’in geliştirdiği “esnek metal”i kullanmayı düşünüyor....
  • Vücutta eriyen elektronik ilaçlar ABD'de bilim insanları vücutta eriyen süper ince elektronik düzenekler yaptı....

Türk Basınından:

You've either entered a category ID that doesn't exist or have no feeds configured for this category. Edit the shortcode on this page with a category ID that exists, or go here and and get an ID that does exist in your admin panel.

“Metal kutularda hastalık tehlikesi” için yorum sayısı: 0

Yorumunuzu yazın...