Sahil Gözetleme Radar Sistemi ile karasularımız kontrol altına alınacak

27 Mart 2013

 

Türk karasularının güvenliğini sağlamak amacıyla kurulacak “Sahil Güvenlik Radar Sistemi” (SGRS) için sözleşme imzalandı. HAVELSAN ana yükleniciliğinde gerçekleştirilecek projenin tamamlanması ile ilk aşamada Ege, Marmara ve Batı Karadeniz daha sonra tüm Türk karasuları, savunma, sahil güvenlik ve arama/kurtarma amaçlı olarak radar izlemesine alınmış olacak.

Sistem 3 aşamada tamamlanacak.
İlk safhada Ege, Marmara ve Batı Karadeniz’de 10 sahil gözetleme istasyonu faaliyete geçecek. Sistem, tamamen devreye girdiğinde Türkiye’nin kara suları ile bitişik bölgeler etkin bir şekilde izlenecek. Sahil Gözetleme Radar Sistemi ile kaçakçılık, yasa dışı göç, yasak balıkçılık ve denizlerimizin kirliliği gibi suçlar anında tespit edilecek. Böylece Sahil güvenlik ekibi şüpheli hedefe anında ulaşacak. Herhangi bir kaza ya da kaybolma durumunda aynı sistem arama kurtarma çalışmalarında kullanılacak.

 
Kaynaklar:
SSM
HAVELSAN
TRT

Teknoport'da Benzer Yazılar:

Türk Basınından:

You've either entered a category ID that doesn't exist or have no feeds configured for this category. Edit the shortcode on this page with a category ID that exists, or go here and and get an ID that does exist in your admin panel.

“Sahil Gözetleme Radar Sistemi ile karasularımız kontrol altına alınacak” için yorum sayısı: 0

Yorumunuzu yazın...