TAI – SAAB işbirliği

20 Mart 2013

 

(Hürriyet) Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş (TAI), İsveçli SAAB’la teknik destek anlaşması imzaladı. Anlaşmanın maddeleri arasında, TAI’nin ilerleyen dönemde SAAB’ın uçak tasarlama ekipmanlarını satın alabileceğini de içeren bir madde yer alıyor.

TAI, dünyanın en büyük uçak üreticilerinden biri olan İsveçli SAAB ile üretime kadar gidebilecek ‘teknik ortaklık anlaşmasına’ imza attı. Savunma Sanayi Müsteşarlığı (SSM), yerli savaş ve temel eğitim uçağının konsept tasarımı için 2011 yılı Ağustos ayında TAI ile anlaşma imzalamasının ardından, TAI çalışmalarını hızlandırdı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Türk malı otomobil ve savaş uçağı üretme konusundaki ısrarı sonrasında, SAAB ve Güney Kore Uzay Endüstrisi ile bir dizi görüşmelerde bulunan TAI, yakın zamanda SSM temsilcilerinin de aralarında bulunduğu Türk yetkililer, İsveç’e giderek SAAB’ın üretim merkezini ziyaret etti.

Teknik destek için SAAB yöneticileriyle bir araya gelen TAI, görüşmelerin planlandığı şekilde ilerlemesi halinde üretime giden yolda önemli adımların atılabileceğinin sinyalini verdi. Çünkü anlaşmada, TAI’nin SAAB’ın uçak tasarlama ekipmanlarını satın alabileceğini de içeren bir madde yer alıyor. TF-X savunma programı dahilinde, T-129 saldırı helikopterlerini İtalyan-İngiliz ortaklığındaki AgustaWestland ile birlikte üretmeye hazırlanan Türkiye, benzer sistemi savaş uçakları için de uygulamayı hedefliyor. İsmini vermeyen bir Türk yetkili bu modelin başarılı olduğunu ve SAAB ile birlikte uçaklar için de uygulanabileceğini belirtti.

SAAB, Türk yetkililerin istediği şekilde tasarlanacak uçak için teknik yetkinliği üstlense de analistler bu konuya şüpheci yaklaşıyor. Savunma sanayi analistlerine göre ilk Türk malı savaş uçağının tasarlanması, gerekli fakat hayati derecede önemli değil. TAI ve SAAB arasında imzalanan anlaşmayı değerlendiren İngiliz analistler, “Kritik anlamda önem taşıyan bu projede Türkiye’nin aviyonik, elektronik ve silah sistemlerini uçak platformuna entegre edip edemeyecegi” ifadesini kullanıyor.

Hava Kuvvetleri filosu ağırlıklı olarak ABD’li uçaklarda oluşan Türk Hava Kuvvetleri, yeni nesil F-35 savaş uçaklarından almayı planlıyor. Ancak F-35, ABD önderliğinde Türkiye’nin de aralarında bulunduğu çok uluslu bir proje olarak geliştirilse de, Türkiye dışa bağımlılığı azaltmak için kendi savaş uçağını üretmek istiyor. Filo’da görev yapan F-16’ların dışında, İsrail tarafından modernize edilen eski F-4 uçaklarının ise 2020 yılından itibaren faaliyetine son verilecek.

Yerli ucak için geliştirilecek konsept tasarımının, projeyi riske sokabileceğini öne süren bazı kaynaklar, “Türkiye 2023 yılında milli savaş uçağını uçurmayı planlıyor. Bu çok gerçekçi bir hedef değil” değerlendirmesini yapıyor.Batılı savunma sanayi şirketleri ise “Biz Türkiye’nin kendi uçağını tasarlayıp geliştirmesine yardım etmek isteriz. Ancak gerçeklikten çok uzakta olduğumuzu söylememiz gerekiyor” diyor.

Haberin kaynağına buradan erişebilirsiniz.

Bu konudaki görüşlerinizi anketimize katılarak paylaşabilirsiniz.

Teknoport'da Benzer Yazılar:

  • Anket: Yerli Savaş Uçağı TAI-SAAB arasında imzalanan teknik destek anlaşmasına ilişkin haberde yer alan bazı bilgi ve değerlendirmeler için gerçekleştirilen ankette şu ana kadar alınan sonuçlar aşağıdaki gibidir: Anketteki önermeler: A) Türkiye kendi savaş...
  • Savunma ihracatı artıyor Türk savunma ve havacılık şirketlerinin 2012 yılında yaptıkları ihracat, önceki yıla göre yüzde 43 artarak 1 milyar 262 milyon dolar oldu. ...
  • Defense News: İsrail ve Türkiye savunma sanayii işbirliği tehlikede Savunma sektörünün önde gelen haber kaynaklarından Defense News, Heron anlaşmasında yaşanan sorunların İsrail ve Türkiye’nin savunma sanayileri arasındaki geleceğe yönelik anlaşmalarını riske attığını savundu....
  • Savunma Komisyonu üyeleri, ANKA ve ATAK’ı inceledi Türkiye Büyük Millet Meclisi Savunma Komisyonu üyeleri Türk Havacılık ve Uzay Sanayi’ndeydi. Üyeler, başarılı işlere imza atan TUSAŞ'ın ürettiği insansız hava aracı Anka ve Atak Helikopterlerini inceledi....

Türk Basınından:

You've either entered a category ID that doesn't exist or have no feeds configured for this category. Edit the shortcode on this page with a category ID that exists, or go here and and get an ID that does exist in your admin panel.

“TAI – SAAB işbirliği” için yorum sayısı: 0

Yorumunuzu yazın...