TÜBİTAK’tan üniversite öğrencileri için Türkçe e-Kitap

18 Mart 2013

 

TÜBİTAK, üniversite öğrencilerine yönelik bazı branşlarda hazırlanacak Türkçe akademik e-Kitap projelerine 120 bin liraya kadar destek verecek. Proje sonunda hazırlanacak e-Kitap’lar ücretsiz olarak tüm öğrencilerin kullanımına sunulacak.

Üniversitelerde Türkçe akademik kaynak eksikliğinin giderilmesi, modern araçlarla zenginleştirilen ders materyallerinin fırsat eşitliği sağlanarak tüm öğrencilerin erişimine sunulması ve ülkemizde lisans eğitimi kalitesinin artırılmasına destek amacıyla TÜBİTAK tarafından önemli bir çağrı açıldı. TÜBİTAK Bilim ve Toplum Daire Başkanlığı Kitaplar Müdürlüğü’nün açtığı “5001-Akademik e-Kitap Çağrısı” ile e-Kitap projelerine destek verilecek.

Başlatılan program ile üniversitelerde okutulan lisans derslerine yönelik Türkçe kaynaklar artırılacak ve ders materyali havuzu oluşturulacak. Aynı zamanda akademisyenlerin Türkçe eser yazmaları teşvik edilecek. Böylece zengin içeriğe sahip akademik kitapların çeşit ve niteliği artırılacak. TÜBİTAK’ın başlattığı program sonunda ortaya çıkacak ders malzemeleri çevrimiçi olarak tüm öğrencilerin erişimine açılacak ve ücretsiz kullanılabilecek. e-Kitap’lardan aynı zamanda öğretim elemanları da yararlanabilecek.

E-Kitap’lar Zengin İçeriğe Sahip Olacak
TÜBİTAK desteğiyle hazırlanacak e-Kitap’lar zenginleştirilmiş içeriğe sahip olacak. Bu kapsamda kitaplarda özgün çizim, animasyon, simülasyon, sunum, deneyler, fotoğraf, video ile etkileşimli uygulamalar içeren materyaller yer alacak. Nitelikli ve güncel konu anlatımlı kitaplar, konu sonu soruları, soru çözüm setleri, günlük hayatla bağlantılı örnekler ve her bir konunun sunum slaytlarına sahip olacak.

Çağrı kapsamında e-Kitap hazırlamak amacıyla başvuru yapacak kişilerin, en az doktora derecesine sahip olmaları, dersin ilgili olduğu alanda lisans ya da lisansüstü düzeyde eğitim almış veya ders vermiş olmaları şartı aranıyor.

120 Bin Liraya Kadar Destek Verilecek
TÜBİTAK’ın projeye vereceği destek miktarı çağrının içeriğine ve ihtiyaçlarına uygun olarak belirlenecek. Akademik e-Kitap Çağrısı kapsamında telif bedeli hariç 120 bin liraya kadar destek sağlanacak. Hazırlanacak e-Kitap’lar için TÜBİTAK, eser sahiplerine toplam 50 bin liraya kadar telif bedeli ödeyecek. TÜBİTAK’a 14 Haziran’a kadar başvuru yapması gereken akademisyenler, projelerini 18 ay içinde tamamlayacak.

e-Kitap hazırlanacak dersler ise şunlar: İstatistiğe giriş 1–2, organik kimya, organik kimya (diğer bölümler), mikro ekonomiye giriş, mikro ekonomi 1–2, eğitim bilimlerine giriş, temel kimya, genel kimya 1 – 2, makro ekonomiye giriş, makro ekonomi, malzeme biliminin temelleri 1–2, diferansiyel denklemler, genel biyoloji 1 – 2, temel lineer cebir, lineer cebir, kalkülüs 1-2, muhasebe 1–2, sosyolojiye giriş, bilişim teknolojileri, bilişim teknolojileri uygulamaları, fizik 1–2, statik-mukavemet.

Kaynak: TÜBİTAK erişebilirsiniz
 
 
 
 
 

Teknoport'da Benzer Yazılar:

  • TÜBİTAK online makale sistemi kullanıma açıldı TÜBİTAK tarafından yayınlanan 12 akademik derginin bütün süreçlerini internet ortamına taşıyan Akademik Dergiler Makale Gönderme ve Değerlendirme Sistemi kullanıma açıldı....
  • Üniversite öğrencileri yarı zamanlı çalışabilecek Yükseköğretim Kurulu (YÖK), üniversitelerin kısmi zamanlı öğrenci çalıştırılabilmesine yönelik usul ve esasları belirledi. Bu konuda hazırlanan taslak düzenlemeye, üniversite rektörlüklerinin görüşleri alındıktan sonra son hali verilecek. ...
  • E-kitap satışlarında büyük artış Dünyanın an büyük internet üzerinden satış sitesi Amazon, 2010 yılının ilk üç ayında satılan elektronik kitap sayısının, matbu kitap sayını geçtiğini açıkladı....
  • Okullarda “elektronik kitap” dönemi Haberler Anında Cebinizde Hürriyet Mobil Haberler Anında Bilgisayarınızda Haber Alarmı Haber Kaçırmaya Son Hürriyet Mind Sitene Haber Ekle Kazan Bumerang Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Başkentteki 3 ilköğretim okulunda, öğrencilerin...

Türk Basınından:

You've either entered a category ID that doesn't exist or have no feeds configured for this category. Edit the shortcode on this page with a category ID that exists, or go here and and get an ID that does exist in your admin panel.
Etiketler: ,

“TÜBİTAK’tan üniversite öğrencileri için Türkçe e-Kitap” için yorum sayısı: 0

Yorumunuzu yazın...