Taklit ürüne hapis öngören tasarı Meclis’te

11 Mart 2013

 

(CNBCE) Taklit ürünlerle mücadele kapsamında markayı taklit ederek depolamayı suç kapsamına alan yasa tasarısı Meclis’e gönderildi.

Tasarı, ürünleri taklit edenlere bir yıldan üç yıla kadar hapis ve 20 bin gün adli para cezası öngörüyor. Yakalanan taklit ürünlere de ayrıca el konacak.

Tasarıyla getirilen önemli bir diğer değişiklik ise üniversitelere geliştirdikleri ürünlerin patentini alma hakkını verecek. Bir buluştan elde edilen gelirin en az yüzde 30’u o buluşu geliştiren öğretim üyesinin olacak.

Ergün, bu düzenlemeyle, “İlk etapta üniversitelerden çıkan patent sayılarının ciddi oranda artmasını, ikinci etapta ise bu buluşların ticarileştirilmesi yoluyla lisans gelirlerinin artmasını” beklediklerini söyledi.

Ergün’ün “önemli bir sınai mülkiyet bileşeni” olarak tanımladığı tasarımlara da yeni düzenlemeler geliyor.

“Özgün tasarım çalışmalarının tescil ile koruma altına alınması amacıyla yeni olmadığı anlaşılan tasarım başvurularının re’sen reddedilmesi uygulamasını getiriyoruz” diyen Ergün, “Konusu itibariyle suça tevşik eden, ırkçılık, küfür içeren veya terör örgütlerini simgeleyen semboller gibi kamu düzeni ve genel ahlaka aykırı tasarımları da re’sen reddediyoruz” dedi.

Kaynak: CNBCE

Teknoport'da Benzer Yazılar:

  • Taklit edebilen yapay alyuvarlar geliştirildi Alyuvarların özelliklerini taşıyan ve görevlerini yerine getirebilen "yapay alyuvarlar" geliştirildi. ...
  • Taklit en iyi öğrenme stratejisi İnsanlar ve hayvanlar birçok şeyi gözlem ve taklit yoluyla öğreniyorlar. İnternet üzerinden gerçekleştirilen bir yarışmayla taklidin en iyi öğrenme stratejisi olduğu anlaşıldı....
  • Doğayı taklit et, kazan Doğayı taklit, nam-ı diğer "biomimik". Artık büyük ve akıllı şirketler "doğayı taklit" ederek kârlarını artırıyor. İşte bir örnek......
  • Baklavaya AB tescili geldi Avrupa Komisyonu, baklava için Gaziantep Sanayi Odası'nın (GSO) yaptığı uluslararası tescil başvurusunu kabul etti. Buna göre, AB ülkeleri ve aday ülkelerde Antep baklavası tescil ettirilebilecek....

Türk Basınından:

You've either entered a category ID that doesn't exist or have no feeds configured for this category. Edit the shortcode on this page with a category ID that exists, or go here and and get an ID that does exist in your admin panel.

“Taklit ürüne hapis öngören tasarı Meclis’te” için yorum sayısı: 0

Yorumunuzu yazın...