Fujitsu’dan navigasyonlu ‘akıllı baston’

3 Mart 2013

 

(BBC) Japon teknoloji devi Fujitsu, yaşlılar için navigasyonlu yeni nesil baston geliştirdi. Baston, yaşlıların yolunu bulmalarına yardımcı olmanın yanı sıra, kalp atışlarını ve vücut ısılarını kontrol etme özelliği de taşıyor.

Bastonun bulunduğu yer internet üzerinden takip edilebiliyor ve kullanıcının düştüğü kanısına kapılınca otomatik email mesajı gönderiyor.

Japonya’da nüfus içinde yaşlıların oranı arttığı için yaşlı nüfusu hedef alan teknolojik yenilikler büyük ilgi görüyor.

Barcelona’daki Dünya Cep Telefonu Kongresi’nde ilk örneği sergilenen bastonda GPS, 3G, wi-fi teknolojileri ile tutamacında LED göstergesi de bulunuyor.

Yürürken yön değiştirmek gerektiğinde baston titreşiyor ve gidilecek yönü ok ile gösteriyor.

Bastonun bağlı olduğu bilgisayara veri göndermesi yoluyla kullanıcının bulunduğu yer hakkında bakıcı ve aile üyeleri bilgi sahibi oluyor.

Kalp atışında düzensizlik tespit ettiği anda ise hemen acil servis ile bağlantıya geçiyor.

Fujitsu Barcelona’da ayrıca yaşlılar için geliştirdiği ve kullanım kolaylığına sahip akıllı cep telefonlarını da sergiledi.

Kaynak: BBC

Teknoport'da Benzer Yazılar:

  • Akıllı haplar geliyor Amerika’da Florida Üniversitesi araştırmacılarınca geliştirilen bir yöntemle artık ilaçlar, hastalarca yutulduklarını biyobozunur bir antenle doktorlara doğrudan iletebilecekler....
  • En ince akıllı Uzakdoğu pazarına özel akıllı cep telefonları piyasaya süren Fujitsu firması Arrows ES IS12F modelini Japonya'da piyasaya sürdü....
  • Akıllı telefon patlaması Telekom altyapı sağlayıcısı Ericsson'un yaptığı bir araştırmaya göre 2018 yılı sonunda kullanımdaki akıllı telefonların sayısının üçe katlanarak 3 milyar 300 milyona ulaşması bekleniyor....
  • Hava kirliliği hafızayı olumsuz etkiliyor! Zihinlerini mümkün olduğu kadar uzun bir süre sağlıklı tutmak isteyen yaşlılar için temiz hava öneriliyor. Çünkü ince toza bağlı hava kirli...

Türk Basınından:

You've either entered a category ID that doesn't exist or have no feeds configured for this category. Edit the shortcode on this page with a category ID that exists, or go here and and get an ID that does exist in your admin panel.

“Fujitsu’dan navigasyonlu ‘akıllı baston’” için yorum sayısı: 0

Yorumunuzu yazın...