Enerji ve inovasyon forumu Ankara’da yapıldı

28 Şubat 2013

 

(EurActiv) TÜSİAD ve Almanya’daki muadil kuruluşu BDI ortaklığında oluşturulan ‘Türk-Alman CEO Forum’u Ankara’da gerçekleşti.

TÜSİAD ve TÜSİAD’ın Almanya’daki muadil kuruluşu BDI (Bundesverband der DeutschenIndustriee.V. – Alman Sanayileri Federasyonu) ortaklığında, Türkiye ve Almanya özel sektörleri arasındaki mevcut ekonomik işbirliğinin geliştirilmesine katkıda bulunmak amacıyla oluşturulan ‘Türk-Alman CEO Forumu’nun ikincisi, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ve Almanya Başbakanı Angela Merkel’in katılımıyla Ankara’da gerçekleşti.

Ekonomik, politik, sosyal ve kültürel alanlarda iki ülkeyi de ilgilendiren güncel gelişmelerin değerlendirildiği toplantının açılış konuşmaları, TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Yılmaz ve BDI Yönetim Kurulu Başkanı Ulrich Grillo tarafından yapıldı. Açılış konuşmalarının ardından, Çağlayan ve Merkel de birer konuşma gerçekleştirdi.

Türkiye ve Almanya’nın önde gelen holding ve firmalarının yönetim kurulu başkanları ve genel müdürleri arasındaki diyaloğun kuvvetlendirilmesi amacıyla düzenlenen ‘Türk-Alman CEO Forumu’nda, TÜSİAD ve BDI başkanları iki ülkenin ekonomik işbirliğinde öne çıkan konularda ortak önerilerini içeren bir bildiriyi yayınlandı.

Toplantının ardından yayımlanan ortak sonuç bildirisinde Almanya’nın Türkiye’nin en önemli ticaret ortağı olduğuna dikkat çekilirken, Türk-Alman CEO Forumu’nun, özel sektörde ve imalat sanayiinde işbirliği imkanlarını saptamak için çok önemli bir fırsat sunduğu ifade edildi.

Türk-Alman ekonomik ilişkilerinin derinleşmesi ve her iki ekonominin de güçlenmesi açısından iki önemli alan olarak ‘enerji’ ve ‘inovasyon’un altı çizildi.

Enerji sektöründe daha fazla serbestleştirme çağrısında bulunulan bildiride, özelleştirmeler ve mevcut enerji satın alma anlaşmalarının aşamalı olarak sonlandırılmasıyla, kamu şirketlerinin payının önemli ölçüde azaltılması istendi.

Açıklamada, yenilenebilir enerjinin geliştirilmesini gerektiği de vurgulanarak, ‘etkili bir teşviğin maliyetleri yansıtan fiyatlarla ya da yenilenebilir enerji için daha makul tarife garantisi ile gerçekleştirilebileceği’ ifade edildi.

İnovasyon alanında ise Türkiye’nin Ar-Ge yoğunluğunun AB ortalamasının çok altında olduğu, ancak bununla birlikte Türkiye’nin arayı kapatma doğrultusunda başarılı bir süreç içinde olduğu belirtildi.

Bu doğrultuda yeni fikirlerin yaratılması için uygun bir ortam tesis edilmesinin önemine dikkat çekildi ve işbirliğini derinleştirme çağrısında bulunuldu.

Kaynak: EurActiv

Teknoport'da Benzer Yazılar:

  • TÜSİAD, sağlıkta inovasyon konulu raporunu Ankara’da tanıtıyor Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD), "Türkiye'nin AB Üyeliği Sürecinde Sağlıkta İnovasyon" başlıklı raporunu 23 Şubat Çarşamba günü, Ankara'da düzenlenecek bir seminerle tanıtacak....
  • Eğitimde inovasyon forumu Uluslararası Eğitim Forumu II: "Eğitimde İnovasyon" etkinliğini düzenliyor. Forum, 30 Nisan - 1 Mayıs 2011 tarihlerinde TED Ankara Koleji İncek Kampüsü'nde gerçekleştirilecek....
  • TÜSİAD: Dışa bağımlılık nanoteknoloji ile azalır Dışa bağımlılık nanoteknoloji ile azalır Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Boyner, nanoteknolojinin gelecekte gelişmiş ülkelerin ekonomilerinin temelini oluşturacağını belirterek, “Dünyanın ilk 10 ekonomisi arasına girmeyi...
  • İSO İnovasyon Ödülleri sahiplerini buldu İstanbul Sanayi Odası (İSO) tarafından, Türkiye'de inovasyon altyapısının geliştirilmesi ve inovasyon bilincinin yaygınlaşması için bu yıl ilk kez verilen "İSO İnovasyon Ödülleri" sahiplerini buldu....

Türk Basınından:

You've either entered a category ID that doesn't exist or have no feeds configured for this category. Edit the shortcode on this page with a category ID that exists, or go here and and get an ID that does exist in your admin panel.
Etiketler: , ,

“Enerji ve inovasyon forumu Ankara’da yapıldı” için yorum sayısı: 0

Yorumunuzu yazın...