Kuantum bilgisayarlar için yeni malzeme

16 Şubat 2013

 

(NTVMSNBC) ABD’li bilim insanları, iç yapısını yalıtkan ancak köşe ve yüzeyinde elektrik iletkenliği çok yüksek olan ilk organik malzemeleri başarıyla test ettiklerini açıkladı. ‘Topolojik izolatör’ adı verilen malzemelerin , kuantum bilgisayarlarda ve yükek hızlı elektronik cihazlarda bilgi taşımak için kullanılması amaçlanıyor.

Malzeme bilimi, kuantum bilgisayarlar ve yeni nesil hızlı elektronik cihazlar için atılım sağlayabilir. Utah Üniversitesi araştırmacıları, malzeme bilimi alanındaki çalışmalarında, organik malzemelerin maliyet azaltan etkisini ortaya koyan yeni bir alana öncülük ettiklerini belirtti.

Nature Communications dergisinde yayımlanan araştırmada imzası bulunan malzeme bilimi profesörü Feng Liu, “İlk kez organik malzemelere dayanan topolojik izolatörlerin testini gerçekleştirdik… Elde ettiğimiz sonuçlar spintronikten (dönüş elektroniği), kuantum hesaplamaya kadar birçok alanda etkinliği artıracak” dedi.

Deavmı > NTVMSNBC

Teknoport'da Benzer Yazılar:

Türk Basınından:

You've either entered a category ID that doesn't exist or have no feeds configured for this category. Edit the shortcode on this page with a category ID that exists, or go here and and get an ID that does exist in your admin panel.

“Kuantum bilgisayarlar için yeni malzeme” için yorum sayısı: 0

Yorumunuzu yazın...