Pankreas kanseri teşhisine genç katkı

13 Şubat 2013

 

(VOA) Amerika’nın Maryland eyaletinden Jack Andraka isimli 15 yaşında bir lise öğrencisi okul sonrası kanser üzerine yaptığı çalışmalar sonucunda dünyanın en önemli lise bilim ödülünü kazandı. Andraka’nın geliştirdiği pankreas kanseri testi mevcut testlerden 28 kat ucuz ve yüzde yüz daha hassas.Test, idrar ve kan yoluyla bu tip kanserin tespitini yüzde 90 oranda başarıyla yapabiliyor.

Jack araştırmasıyla Uluslararası Bilim ve Mühendislik Fuarı’nda Gordan E. Moore ödülünün ve ödülle gelen 75 bin doların sahibi oldu. Yarışmaya 70 ülkeden 1500’den fazla öğrenci katıldı.

İki diğer yarışmacı Kanadalı Nicholas Schiefer ve Amerikalı Ari Dyckovsky ise buluşları için 50’şer bin dolarla ödüllendirildi. Nicholas’ın araştırması Facebook ve Twitter kullanımını izleyerek arama motorlarının yeteneklerini geliştiriyor. Ari ise kuantum ışınlanmasının atom düzeyindeki temellerini araştırmış. Diğer 17 yarışmacı da araştırmaları için 5’er bin dolar kazandı.

Bir diğer öğrenci grubu, ucuz ve yüksek doğruluğa ulaşan bir tıbbi gelişime imza attı. Pastörize olmayan sütün Nikaragua’da hastalık ve düşük yapma riskini arttırdığını öğrenen New York eyaletinin Rochester kentinden öğrenciler bu konuda bir şey yapmaya karar verdiler. Kendilerine “Hipi Pandalar,” diyen grup, balmumundan alternatif bir pastörizasyon sistemi geliştirdi.

Bu yıl ayrıca 17 yaşında Angela Zhang ilerde kanserin tedavisini sağlaması mümkün olan çalışmaları sonucunda Siemens Bilim Ödülü ve ödülün getirdiği 100 bin dolar kazanmıştı.

Kaynak:

Teknoport'da Benzer Yazılar:

  • Meme kanseri için aşı umudu Amerikalı bilim adamları meme kanserinin oluşmasını engelleyen bir aşı geliştirdiklerini duyurdu....
  • Türkiye’de akciğer kanseri önlenebilir Sağlık Bakanlığı Kanser Dairesi Başkanı Prof. Dr. Murat Tuncer, sigara karşıtı politikaların devam etmesi durumunda Türkiye'de 2020 yılından sonra akciğer kanserinin azaltılabileceğini söyledi. ...
  • Göğüs kanseri vakalarında artış apılan araştırmalar, göğüs kanseri vakalarının dünya genelinde son 30 yılda iki kat artış kaydettiğini ortaya koydu. Uzmanlar, bu artışın ardında farklı nedenler bulunduğunu tahmin ediyor. ...
  • Savunmada sanayiinde yerli katkı %44′e yükseldi 2003 yılına kadar yüzde 25 seviyesinde olan savunma sanayi ihtiyaçlarının yurt içi karşılama oranı, yüzde 44 seviyesine yükseldi....

Türk Basınından:

You've either entered a category ID that doesn't exist or have no feeds configured for this category. Edit the shortcode on this page with a category ID that exists, or go here and and get an ID that does exist in your admin panel.

“Pankreas kanseri teşhisine genç katkı” için yorum sayısı: 0

Yorumunuzu yazın...