Kobay farelerde robot dönemi

13 Şubat 2013

 

(NTVMSNBC) Bilim insanları, insanlığın istikbali için en çok deneye maruz kalan laboratuvar farelerini düşünerek, onlar için bir arkadaş üretti. Ancak geliştirilen robot fare, sanılanın aksine pek arkadaş canlısı değil, tersine, laboratuvar farelerine korku salıyor.

Japon araştırmacılar, laboratuvar farelerinin çektiği ızdırabı daha da artıracak bir robot fare geliştirdi. Bilimsel gelişmelere aracı olmak için çektikleri zulüm giderek artan laboratuvar fareleri, Tokyo’da bulunan Waseda Üniversitesi’nde psikolojik testlerden geçiriliyor.

Farelerin stres ve depresyon hallerini inceleyerek, bu durumlarla baş edecek ilaçlar üretmek isteyen Japonlar, bu amaçla farelerin ödünü koparan WR-3 adını verdikleri bir robot kullanıyor. Robot, fareleri korkutuyor, stres ve depresyona neden oluyor. Psikolojileri bozulan farelerin beyin modellerini çıkaran araştırmacılar, bu durumlarla baş edecek ilaçların formülünü geliştirmeye uğraşıyor.

NewScientist sitesinin haberine göre, farelerin yer aldığı geleneksel deneylerde, hayvanlara depresyona neden olacak çok güçlü kokular koklatılıyor, uzun süreler yüzmeye zorlanıyorlar. Diğer yöntemler ise genetik modifikasyon ve çevresel stres içeriyor. Ancak bu yöntemleri yeterli bulmayan Japon araştırmacı Hiroyuki Ishii ve ekibi, WR-3 robot faresini kullanıyor.

WR-3, 12’şerli iki grup fare üzerinde denendi. Robot, ilk gruptaki farelere sürekli saldırırken, ikinci gruptaki farelere her hareket ettiklerinde saldıracak şekilde programlandı. Deneyler sonucunda, gençliğinde sürekli rahatsız edilen ve WR-3 tarafından da aralıklı olarak tacize uğrayan ikinci gruptaki yaşlı farelerin, çok daha derin depresyona girdiği belirlendi.

Ardından, WR-3’ün neden olduğu etkiyle, geleneksel yöntemlerin ortaya çıkardığı etkiler arasında karşılaştırma yapıldı.

Robot fare ile laboratuvar farelerine korku salan yöntem, ilk olarak ABD’nin Stanford Üniversitesi’nde araştırmacı olan Junhee Seok tarafından geliştirildi. Seok, farelerin kullanılmasıyla, milyarlarca dolar bütçe gerektiren travma ve depresyon tedavileri için yeni yöntemler geliştirildiğini belirtti.

Kaynak: NTVMSNBC

Teknoport'da Benzer Yazılar:

  • Beyin ameliyatında robot el dönemi Çinli ve Japon bilim insanları beyin damar hastalıklarına ameliyatla müdahalede başarıyı arttıracak bir robot sistemi geliştirdiklerini açıkladılar....
  • Robot futbol turnuvasında bir Türk ekibi Boğaziçi Üniversitesi Brocks takımı Singapur'da başlayan 2010 Robocup robotlar-arası futbol turnuvasında yarışıyor....
  • ERLOB 2010′da robot araçlar tanıtıldı Almanya’da bomba tespit / imha gibi tehlikeli görevler için gelişirilen robot araçlar tanıtıldı. Hammbelburg kentinde düzenlenen Avrupa arazi robotları fuarı; ERLOB 2010’da araçlar test sürüşüne çıkarıldılar. ...
  • Robot nüfusunda patlama 2010 yılında dünya üzerindeki robot sayısı tam 1 milyona ulaşacak....

Türk Basınından:

You've either entered a category ID that doesn't exist or have no feeds configured for this category. Edit the shortcode on this page with a category ID that exists, or go here and and get an ID that does exist in your admin panel.
Etiketler: ,

“Kobay farelerde robot dönemi” için yorum sayısı: 0

Yorumunuzu yazın...