Yeni bir Dünya gözlem uydusu uzayda

12 Şubat 2013

 

(TRT) NASA’ya ait Atlas V roketiyle Vandenberg Hava Üssü’nden fırlatılan Landsat 8 uydusu, Dünya’nın doğal kaynaklarında meydana gelen değişikliklerin belgelenmesi amacıyla 40 yıldan beri sürdürülen bir uzay görevine katkı sağlayacak.

Şimdiye kadar 855 milyon dolar (yaklaşık 1,5 milyar TL) harcanan söz konusu görev, Dünya’daki buzullar, ormanlar ve kıyı şeritlerinin uzaydan izlenmesini içeriyor.

Daha önce uzaya gönderilenlerden daha güçlü algılayıcı cihazlarla donatılmış bulunan Landsat 8 uydusu, Dünya’dan 708 kilometre yükseklikteki yörüngesine oturduktan sonra Dünya etrafında günde 14 defa dönerek yüzlerce fotoğraf çekecek.

Uydunun yaptığı günlük işlemleri yönetecek olan ABD Jeolojik Araştırma Merkez, daha önce yönettiği diğer Landsat görevlerinde olduğu olduğu gibi bu görev sırasında da Landsat 8′den gelen görüntü ve verileri, hiçbir ücret talep etmeden internet üzerinden paylaşacak.

İlki 1972′de uzaya gönderilen Landsat uyduları, 1980 St. Helen Dağı püskürmesi, 1986′daki Chernobil nükleer faciasına kadar önemli tarihi olaylara tanıklık ederek belgelenmesini sağladı.

Kaynak: TRT

Teknoport'da Benzer Yazılar:

  • NASA’nın yeni hava ve iklim gözlem uydusu uzayda Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA) yıllarca ertelenen uydu projesini hayata geçirdi. Hava durumu tahminlerinin daha kapsamlı yapılmasını sağlayabilecek ve iklim değişikliğini yakından takip edecek yeni uydu uzaya gönderildi....
  • Buz gözlem uydusu uzaya gönderildi Avrupa Uzay Ajansı ESA'nın Dünya'nın buz tabakasının detaylı haritasını çıkaracak gözlem uydusu Cryosat-2 Kazakistan'daki Baykonur uzay üssünden fırlatıldı....
  • İTÜ’nün uydusu uzayda İstanbul Teknik Üniversitesi Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Uzay Mühendisliği Bölümü tarafından Türkiye’de üretilen ilk uydu İTÜpSAT başarıyla fırlatıldı. Yörüngeye yerleşen uydu ile ilk haberleşme sağlandı. Uydunun çekeceği ilk fotoğraflar...
  • NASA’nın gözlem aracı Güneş’e doğru yola çıktı Amerikan uzay kurumu NASA, Güneş'in faaliyetlerini ve Dünya ile iklim üzerindeki etkilerini daha iyi anlamaya yarayacak "Solar Dynamics Observatory-SDO" gözlem aracını uzaya fırlattı. ...

Türk Basınından:

You've either entered a category ID that doesn't exist or have no feeds configured for this category. Edit the shortcode on this page with a category ID that exists, or go here and and get an ID that does exist in your admin panel.
Etiketler: , , , ,

“Yeni bir Dünya gözlem uydusu uzayda” için yorum sayısı: 0

Yorumunuzu yazın...