Yaşam belirtisi gösteren sentetik kristal

2 Şubat 2013

 

(NTVMSNBC) Bilim insanları, laboratuvar ortamında “yaşam belirtileri gösteren” sentetik kristal geliştirdiklerini açıkladı.

Science dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, Palacci ve meslektaşı Paul Chaikin, ‘doğru kimyasal şartlar altında canlı kristaller haline dönüşen parçacıklar’ geliştirmeyi başardı. ‘Toplu davranış’ üzerinde çalışan araştırmacılar, balık ve kuş sürüleri yerine ‘kontrol edilebilen parçacık’ üretmenin deney ve gözlemleri için daha kolay olduğunu belirtti.

Bilim insanları, sentetik kristal deneyleriyle, karmaşık toplu davranışları, bireysel özelliklerden bağımsız olarak incelemeyi amaçlıyor. İleride, molekül seviyesinde kendi kendini bir araya getiren yapıların da geliştirilebileceğine değinen araştırmacılar, ‘hayatın orijini hakkındaki soruların akla gelmesinin kaçınılmaz olduğunu’ ifade ediyor.

Devamı > NTVMSNBC

Teknoport'da Benzer Yazılar:

Türk Basınından:

You've either entered a category ID that doesn't exist or have no feeds configured for this category. Edit the shortcode on this page with a category ID that exists, or go here and and get an ID that does exist in your admin panel.
Etiketler: , ,

“Yaşam belirtisi gösteren sentetik kristal” için yorum sayısı: 0

Yorumunuzu yazın...