ABD lazerli savunma sistemi HELLADS’ı devreye almaya hazırlanıyor

29 Ocak 2013

 

ABD Savunma Bakanlığı, Savunma İleri Araştırma Projeleri Ajansı (DARPA) projesi olan ve ABD’li General Atomics firması tarafından geliştirilen 150 kW gücündeki lazer sistemi 2014 yılında ABD Hava ve Deniz Kuvvetleri tarafından test edilecek. 

Yüksek Enerjili Sıvı Kristal Lazerli Alan Savunma Sistemi’nin (HELLADS) geliştirme çalışmaları 2008 yılında başlamış ve 2012 yılında tamamlanmıştı.

ABD Hava Kuvvetleri için geliştirilen sistem savaş uçaklarına monte edilecek. 150 kW gücündeki silah, karadan havaya ateşlenen füzeleri ve roketleri yüksek enerjili lazer ışınlarıyla imha edecek. Sistemin taktik savaş uçaklarına monte edilebilmesi için 1 kW enerji başına 5kg’dan daha az ağırlığa sahip olması hedefleniyor.

Uzun yıllardır kendi lazer silahı geliştirme projelerini yürüten  ABD Deniz Kuvvetleri de, daha ucuz ve kolay erişilebilir bir alternatif olarak gördüğü HELLADS’ı 2014 yılında denemeye karar verdi.

HELLADS hakkında > DARPA

Teknoport'da Benzer Yazılar:

  • İran’dan hava savunma sistemi İran, orta menzilli hava savunma sistemlerinin seri üretimine başladığını bildirdi....
  • İsrail yeni füze savunma sistemi kuruyor Devlete ait Rafael savunma şirketi tarafından geliştirilen sistem ''Demir kubbe'' adıyla biliniyor. İsrail Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, yeni sistem, hedefi bir saniyeden az bir süre içinde belirleyip havada yok...
  • Savunma Sanayii Müsteşarlığı’ndan iki yeni proje Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM), "Araca Monte Multi-Spectral Sis Cihazı Sistemleri" ve "Serpme Mayın ve Atma Sistemi" projeleri için bilgi isteği dokümanı yayınladı....
  • Yeni Savunma Sanayii İcra Komitesi kararları Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Kara Kuvvetleri Komutanlığının 2 adet Taktik İnsansız Hava Aracı Sistem ihtiyacını karşılamak üzere Kalekalıp/Baykar Makina Ortak Girişimi ile sözleşme görüşmelerine başlanmasına karar verildiğini söyledi....

Türk Basınından:

You've either entered a category ID that doesn't exist or have no feeds configured for this category. Edit the shortcode on this page with a category ID that exists, or go here and and get an ID that does exist in your admin panel.

“ABD lazerli savunma sistemi HELLADS’ı devreye almaya hazırlanıyor” için yorum sayısı: 0

Yorumunuzu yazın...