Uzay yolculuklarında Alzheimer tehlikesi

2 Ocak 2013

 

(NTVMSNBC) Fareler üzerinde yapılan en son araştırmalar, Uzay’daki radyasyonun astronotların beyinlerini olumsuz etkileyerek Alzheimer hastalığını ilerletebileceğini gösterdi. Araştırma, Mars gibi hedeflere yapılması planlanan derin Uzay yolculuklarının, astronotlar için sanıldığından daha riskli olabileceğini ortaya koydu.

Ay’ın ardından Mars ile devam etmesi beklenen ve sonrasında Güneş Sistemi’nin daha uzak noktalarını keşfetmeyi planlayan astronotlar, Alzheimer hastalığı nedeniyle planlarında beklenmedik değişimler yaşayabilir. Fareler üzerinde yapılan araştırmalar, Uzay’ın derinliklerindeki yoğun radyasyon seviyesinin astronotların beyinlerini olumsuz etkileyebileceğini gösterdi.

Araştırmayı yürüten ekibin başında yer alan ABD’nin Rochester Üniversitesi Tıp Merkezi’nden sinir bilimci Kerry O’Banion, “Araştırma, Mars keşfi görevinde marzu kalınacak radyasyon seviyesinin, algı yeteneğinde sorunlara neden olabileceğini ve Alzheimer hastalığına neden olan değişimleri hızlandırabileceğini gösteriyor” ifadesini kullandı.

Devamı > NTV Bilim’de

Teknoport'da Benzer Yazılar:

Türk Basınından:

You've either entered a category ID that doesn't exist or have no feeds configured for this category. Edit the shortcode on this page with a category ID that exists, or go here and and get an ID that does exist in your admin panel.

“Uzay yolculuklarında Alzheimer tehlikesi” için yorum sayısı: 0

Yorumunuzu yazın...