Siber korsanların yeni hedefi akıllı binalar

24 Aralık 2012

 

(CNN Türk) İnternet bağlantısı olan her türlü bilgisayar ve mobil cihazlara sızma girişiminde bulunan siber korsanların yeni hedefinde “akıllı binalar” bulunuyor.

AA muhabirinin derlediği bilgilere göre, bir ya da birkaç sunucu tarafından genellikle tek noktadan yönetilen, kişileri tanıyabilen, yangın, güvenlik, kamera, kartlı geçiş, ışık ayarlama ve buna benzer birçok modülü barındıran akıllı binalar, siber korsanların ilgisini çekiyor.

FBI tarafından yayımlanan rapora göre, çok ciddi bir güvenlik açığı bulan ve bir akıllı bina yazılımına “sızmayı başaran” siber korsanlar, Endüstriyel Kontrol Yönetimi’nde bir anlamda “cirit attı”. Korsanlar, bu güvenlik açığından yararlanarak binanın iç ısı ve havalandırma sistemini yönetebildi.

Yetkililer, siber korsanların endüstriyel kontrol yönetimine Shodan gibi bağlantı listeleme/arama programlarıyla ulaşılabildiğini belirtiyor. Konuyla ilgili forumlarda da “İşten çıkıp eve varmadan ısının yükselmesi için bilgisayardan komut gönderiyorum. Peki ya bir hacker sisteme girip ısıtıcıyı son seviyede çalıştırsa ve yangına sebep olsa suçlu kim olur’?', ”

Bir hacker, güvenlik kameralarını devre dışı bırakarak evime izinsiz girişe imkan tanırsa ne yapabilirim?”, “Kötü niyetli bir siber korsanın, binadaki tüm panik alarmlarını
devreye sokarak kaos yaratması nasıl engellenebilir?” gibi kritik sorular soruluyor.

Teknoport'da Benzer Yazılar:

Türk Basınından:

You've either entered a category ID that doesn't exist or have no feeds configured for this category. Edit the shortcode on this page with a category ID that exists, or go here and and get an ID that does exist in your admin panel.

“Siber korsanların yeni hedefi akıllı binalar” için yorum sayısı: 0

Yorumunuzu yazın...