Teknoloji tarihi bilinenden daha eskiye uzanıyor

18 Kasım 2012

 

(NTVMSNBC) Güney Afrika’da elde edilen arkeolojik kalıntılar, Homo Heidelbergensis adlı türün, tam 500 bin yıl önce taşı işleyerek mızrak ucu olarak kullanmaya başladığı gösterdi.

Elde edilen bulgular, modern insanın atalarının, çok eski tarihlerde gelişmiş silahlar üretebildiğinine işaret etti. Söz konusu silah uzun tahta bir gövde, fonksiyonunu çok iyi gerçekleştirecek şekilde yontulan taşlar ve taşı mızrağa sabitleyecek çeşitli yapışkanların kullanılmasıyla oluşturuluyordu.

Birçok antropolog, taş uca sahip veya yontulmuş mızrakların, medeniyetin gelişim sürecindeki dönüm noktalarından biri olduğunu düşünüyor. Bu silah, sadece ilk avcılara avlarını öldürmekte yardımcı olmakla kalmadı, aynı zamanda atalarımızın çok daha iyi akıl yürütebildiğini ortaya koydu.

Bilim dünyası, Neandertaller ve Holo Sapiens’in, taş uçlu mızrakları 200-300 bin yıl önce yapmaya başladığını tahmin ediyor. Science dergisinde yayımlanan en son araştırmaya göre, Homo Heidelbergensis, aynı teknolojiyi 500 bin yıl önce keşfetti.

Güney Afrika’nın Northern Cape eyaletinde bulunan 13 kalıntı üzerinde analizler yapan araştırmacılar, mızrak uçlarının doğal olarak değil, Homo Heidelbergensis tarafından yapıldığını tespit etti. Keşfedilen mızrak uçlarının kopyaları yapılarak, yaylı tükfekle hayvan cesetlerine ateşlendi. Hayvanların doku ve kemiklerinde oluşan izler ve çizikler, tarih öncesi avcılığa ait olan eski bulgularla karşılaştıldığında mükemmel bir uyum gösterdi. Böylece, mızrakların hava veya jeolojik etkenlerle oluşmuş olamayacağı kesinleşti.

Araştırmada yer alan Kanada’nın Toronto Üniversitesi’nden Jayne Wilkins, “Bu bulgular, modern insanın anatomik gelişmişliğe ulaştığı 200 bin yıldan önceki tarihlerde başka türlerin çok daha ileride olduğunu gösteriyor… Neandertaller ve insanlar teknolojiyi bağımsız olarak geliştirmediler. Ancak eski atalarından onlara miras kaldı” dedi.

Bilim insanları, karbon 14 yöntemiyle en fazla 50-60 bin yıl öncesine uzanan kalıntıların yaşını tespit edebiliyor. Bu yüzden elde edilen bulguların kesin yaşı net olarak tespit edilemiyor.

Güney Afrika’nın Kathu kasabasında ulaşılan mızrak uçlarının yaşını tespit etmek için, bilim insanları aynı bölgede bulunan zebra dişi ve toprak numunelerinin ait olduğu tarihi belirlemekte kullandıkları radyasyona maruz kalma yöntemlerine başvurdu. Bu yöntemler, materyallerin toprağa karışmadan önce en son ne zaman güneş ışınlarına veya ısıya maruz kaldıkları hakkında tahmini bir bilgi sunuyor.

Antropologlar, Homo Heidelbergensis’in 500 bin yıl önce mızrak uçlarını taştan oyarak yapmış olduğu tespitini diğer arkeolojik bilgilere de dayandırıyor. Fosil kalıntıları, geçmişte insan beyninin 500 bin yıl önce önemli ölçüde büyüme gösterdiğini ortaya koymuştu.

İlk insanların gelişmiş silahlar yaptığına dair bulgular önceden de elde edilmiş ancak 500 bin yıl öncesine uzanan kalıntılara rastlanmamıştı.

En son araştırmada yer almayan ABD’nin Colorado Üniversitesi’nden Thomas Wynn, “Devrimsel bir sonuca ulaşıldı” ifadesini kullandı. Wynn, taşı mızrağa sabitlemek için Homo Heidelbergensis’in ne kullandığını ortaya çıkarmanın çok ilginç olacağını belirtti. İlk insanlar, bunu yapmak için genelde akasya sakızı veya balmumunu toprak boyası ile karıştırır, ardından ateşe tutarak güçlendirirdi. Bir diğer yöntemde, tahta mızrak gövdesinde çentikler açılır veya mızrak ucu mızrağa sarılarak tutturulurdu.

Wynn, hangi yöntem kullanılmış olursa olsun, 500 bin yıl önce mızrak yapımı için kullanılan yöntemin kazara ortaya çıkmadığını, büyük bir düşünce gücü ve defalarca deneme gerektirdiğini söyledi.

ABD’li bilim insanı, “Bu keşfi insanın Ay’a çıkmasıyla karşılaştırmak gerekir mi bilemem. Ancak gerçekten evrimsel olduğunu ve silah yarışını hızlandırdığını söyleyebilirim… İnsanların ve hayvanların gözünden bakarsanız, mücadele ve öldürme gücü çok daha yüksekti” dedi.

Teknoport'da Benzer Yazılar:

  • Bilinmeyen bir insansı! Sibirya'daki bulunan bir fosilin DNA analizi, 40 bin yıl önce yaşamış bu insansı 'torunu'nun ne Neandertal'e ne de modern insanın atalarına benzediğini gösterdi....
  • Farklı evrim dalları mı var? Çinli bilim insanlarının keşfi, ilk insanların Afrika’da evrimleşip dünyaya yayıldığı inancını yerle bir edebilir....
  • İnsanlık tarihine ışık tutan kafatası Gürcistan'da insanlık tarihine yeniden ışık tutan kafatası ve ilk insana ait kalıntılar bulundu. ...
  • Kuantum bilgisayara bir adım daha Avustralyalı ve Japon bilim insanları, ışığı dalga grupları halinde ışınlamayı başardı. Böylece, kuantum iletişimi ve programlamalarında büyük bir atılım sağlandı. Bilim insanları, 1930’ların önemli düşünce deneyi Schrödinger’in kedisinin mantığı üzerinden...

Türk Basınından:

You've either entered a category ID that doesn't exist or have no feeds configured for this category. Edit the shortcode on this page with a category ID that exists, or go here and and get an ID that does exist in your admin panel.
Etiketler:

“Teknoloji tarihi bilinenden daha eskiye uzanıyor” için yorum sayısı: 0

Yorumunuzu yazın...