Uzayda cep telefonu teknolojisi

27 Ağustos 2012

 

(Hürriyet) NASA, Nexus donanımı barındıran Android tabanlı ucuz uyduları bu yıl uzaya fırlatacak.

Bütçesinin azaltılmasıyla karşı karşıya kalan NASA’nin uzay araştırmaları alanında liderliği kimseye bırakmaması için birçok alanda kendisini yeniden keşfetmesi gerekiyor. PhoneSat projesi “azla daha çoğunu yapma” yaklaşımına güzel bir örnek oluşturuyor. En düşük maliyetle ve en kolay montaj yöntemiyle uzaya uydu göndermeyi amaçlayan bu projenin başarıya ulaşması için mühendisler piyasadan toplanmış tüketici elektroniği ürünlerinin parçalarına başvuruyor, Google’ın Nexus donanımının parçaları bu operasyonun beynini oluşturuyor.

PhoneSat 1.0 Masaüstü Testlerinde (NASA)

Bir Nexus One cihazı tarafından güçlendirilen PhoneSat 1.0 görevi sadece kısa bir süre boyunca faaliyet gösterecek, ancak uzay fotoğraflarını yerde bulunan kontrol istasyonuna geçecek. Bu esnada bu küçük uydu kendi sağlık durumunu da izleyecek ve NASA bilim insanlarını uzayın donanımı üzerinde yol açtığı zararlı etkiler konusunda bilgilendirecek.

PhoneSat 2.0 ise bu yetenekleri daha hızlı donanımı sayesinde genişletecek. Nexus S’in özünde yer aldığı bu proje mühendislerin uyduyu yerden kontrol etmesine olanak sağlayacak çift yöntlü S bant radyo iletişim donanımı, daha uzun uçuşları mümkün kılan güneş panelleri ve GPS vericisinin de aralarında bulunduğu çeşitli güncellemeler barındırıyor. NASA’nın belirttiğine göre PhoneSat’ın kurulmasıyla birlikte çeşitli amaçlara hizmet eden makul fiyatlı uydular tasarlamak mümkün olacak.

Örnekler arasında uzay uçuşları için yeni teknoloji ve bileşenleri test etmek, dünya gözlemlerini ucuza maletmek de bulunuyor.

Tüketici elektroniği teknolojisini kucaklamak ve bu esnada temel görev hedeflerini bağlı kalmak sayesinde NASA’nın her bir uyduyu 3500 dolara maledebileceği söyleniyor. Bu düşük fiyat uzay araştırma kuruluşunun uydu teknolojisini hızlı bir şekilde evrimleştirmesi planında büyük önem taşıyor. NASA da yaklaşımını Silikon Vadisi’nin “erken çıkar, sık sık çıkar” doktrinine uygun şekilde belirleyecek gibi görünüyor. İki adet 1.0 ve bir adet 2.0 biriminden oluşan üç adet NASA PhoneSat sisteminin bu yıl içinde bir roketle uzaya gönderilmesi planlanıyor. Bunun ardından akıllı telefon tabanlı uyduların ne kadar kullanışlı olduğunu görme fırsatı bulacağız.

NASA’ın “Open Government” planıkapsamındaki projeler hakkında daha fazla bilgiyi aşağıdaki bağlantıda bulabilirsiniz:

http://open.nasa.gov/plan/phonesat/

Teknoport'da Benzer Yazılar:

  • NASA’nın yeni hava ve iklim gözlem uydusu uzayda Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA) yıllarca ertelenen uydu projesini hayata geçirdi. Hava durumu tahminlerinin daha kapsamlı yapılmasını sağlayabilecek ve iklim değişikliğini yakından takip edecek yeni uydu uzaya gönderildi....
  • Uzayda Rusya-İran İşbirliği İran ile Rusya uzayda işbirliğine hazırlanıyor. İki haberleşme uydusunun, yıl sonuna kadar uzaya fırlatılmasının planlandığı bildirildi....
  • Uzayda, ABD-Fransa işbirliği ABD ile Fransa uzayda işbirliği yapacak. NASA'dan yapılan açıklamaya göre iki ülke bu kapsamda 4 ayrı anlaşma imzaladı....
  • İTÜ’nün uydusu uzayda İstanbul Teknik Üniversitesi Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Uzay Mühendisliği Bölümü tarafından Türkiye’de üretilen ilk uydu İTÜpSAT başarıyla fırlatıldı. Yörüngeye yerleşen uydu ile ilk haberleşme sağlandı. Uydunun çekeceği ilk fotoğraflar...

Türk Basınından:

You've either entered a category ID that doesn't exist or have no feeds configured for this category. Edit the shortcode on this page with a category ID that exists, or go here and and get an ID that does exist in your admin panel.
Etiketler: , , ,

“Uzayda cep telefonu teknolojisi” için yorum sayısı: 0

Yorumunuzu yazın...