Asya’ya göçün en eski kanıtı

21 Ağustos 2012

 

(NTVMSNBC) Bilim insanları, Güneydoğu Asya ülkesi Laos’ta bulunan “Maymunlar Mağarası”nda yaptıkları araştırmalarda, ilk insanların antik dönemde Asya’ya göç yaptıklarına işaret eden en eski kemik kalıntılarını buldu.

Arkeologlar, bulunan kemiklerin, “ilk insanların eski çağlarda Asya’ya hızlı bir göç gerçekleştirdiklerine dair” delil oluşturduğunu ifade etti. Anotomik bilgiler, modern insanların atalarının 200 bin yıl önce Afrika’dan geldiğini gösteriyor. O tarihten bu yana modern insanın diğer kıtalara nasıl yayıldığı konusundaki teorilerin hiçbiri kesinleştirilemedi.

Arkeolojik deliller ve genetik bilgiler, modern insanın Afrika’dan dışarı hızlı bir göç gerçekleştirdiğini ve Güneydoğu Asya’ya en az 60 bin yıl önce geldiğini öne sürüyor. Ancak, antik insanlara ait fosillerin sıcak, tropik bir iklimden bugüne sağlıklı bir şekilde ulaşamamış olması, çok iyi deliller sunulmasının önüne geçiyor.

Arkeologlar, Maymunlar Mağarası’nda yapılan araştırmada, belirsizliği ortadan kaldırabileceklerine inandıkları bir kafatası buldu. ABD’nin Illinois Ünivesitesi’nde paleoantropoloji uzmanı olan Lynn Shackelford, LiveScience’a yaptığı açıklamada, “En ilginç durum, aslında bir kalıntı bulabilmiş olmamız… Birçok insan Güneydoğu Asya’daki mağaralarda yaptığımız kazılarda bir şey bulamayacağımızı düşündü ancak biz inatçılığımızla kazandık” dedi.

Modern insanın ataları tarafından yapılan ilk göçler hakkında bilim dünyasına ışık tutabilecek fosiller, 2009 yılında, deniz seviyesinden 1.170 metre yükseklikteki Pa Hang Dağı’ndaki kireçtaşı kaplı mağarada bulundu.

Shackelford, “Mağara çok sayıda kavun ve muz ağacıyla kaplı. Bu yüzde mağaranın civarı maymun akınına uğruyor. Mağara adını da buradan alıyor” dedi. Öte yandan bu bölgede arkeolojik çalışmalar yapmak oldukça zor.

Birincisi, bölgeye geçiş yapabilmek oldukça güç. Mağara, başkent Vientiane’den sadee 240 kilometre uzaklıkta. Ancak bozuk araziden dolayı Maymunlar Mağarası’na ulaşmak araçla iki gün alıyor. Shackelford, “Mağaranın ağzına ulaşabilmek için biraz kaya tırmanmak gerekiyor. Ardından, 60 metrelik balçık bir eğimden aşağı iniyorsunuz. Mağaranın içine jeneratör ve ışıklar taşımamız gerektiği gibi, ormanda karşınıza çıkan domuzları kenara itmeniz gerekiyor… Sadece iklimin kuru olduğu zamanlarda kazı yapabiliyoruz. Balçığı temizlemek son derece uzun süren bir iş. Tüm bunların yanında mağaradaki yılanlar ve böceklerle uğraşmak zorundayız” dedi.

Arkeologlar, Maymunlar Mağarası ve civarında eski insanlara ait eşyalar veya yerşelim izlerine rastlamadı. Shackelford, “Bulduğumuz kafatasının, yağmurların etkisiyle mağaranın içine sürüklendiğini düşünüyoruz” dedi.

Kafatasının sahip olduğu kemik ve diş yapısı, Neandertallerden farklı ve anatomik olarak modern insana benziyor. Fosilin yaşını belirlemek için uygulanan çok sayıdaki test, kafatasının 46-63 bin yıl öncesine ait olduğunu ortaya koydu.

Fosilin 63 bin yıl öncesine ait olduğu kesinleşirse, bugüne kadar Orta Doğu’nun doğusunda kalan bölgelerde modern insanların atalarına ait en eski fosil elde edilmiş olacak. Shackelford, “Elde edilen bulgular, ilk insanların Asya’ya sanılandan farklı ve daha çeşitli göç yollarından gittiğini destekleyebilir” dedi.

Kadın arkeolog, “Genel görüş, antik çağda insanların Hindistan kıyılarından Güneydoğu Asya’ya gittiği yönündeydi. Güney batı yönünden Endonezya’ya ve Avustralya, Yeni Zelanda ve Pasifik Adaları’nın bulunduğu bölgeye geçtikleri kabul ediliyor… Bu teorinin doğru olduğunu düşünmekle birlikte, diğer göç gruplarının da kuzey veya kuzeydoğu yönüne, Çin ve Güneydoğu Asya’ya yayıldıklarını düşünüyoruz. Bu insanlar ana karadaki nehir sistemlerinin avantajından yararlandı. Bugüne kadar kimse ilk insanların Laos, Vietnam ve Tayland dağlarına ilerlediğini düşünmemişti” yorumunu yaptı.

Proceedings of the National Academy of Sciences dergisinde yayımlanan araştırma kapsamında bir sonraki aşama, fosille üzerinde DNA analizi yaparak bölgede ilk insanların izlerini aramak. Shackelford, “Bu bölgede tüm hayatımızı araştırma yaparak geçirebiliriz. Yine de keşfetmediğimiz mağaralar kalacak” dedi.

Teknoport'da Benzer Yazılar:

Türk Basınından:

You've either entered a category ID that doesn't exist or have no feeds configured for this category. Edit the shortcode on this page with a category ID that exists, or go here and and get an ID that does exist in your admin panel.
Etiketler: ,

“Asya’ya göçün en eski kanıtı” için yorum sayısı: 0

Yorumunuzu yazın...