Uzay ArGe çalışmalarına 20 Milyon TL destek verilecek

18 Ağustos 2012

 

(TRT) Devlet uzay ve havacılık ile bilişim sektörlerinde yerli üretimi özendirmek için, araştırma-geliştirme (ArGe) faaliyetlerine teşvik bütçelerini belirledi. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, bilişimle ilgili çalışmalara en fazla 10 milyon TL, uzay ve havacılıkla ilgili çalışmalara da 20 milyon TL teşvik verecek.

Resmi Gazete’de yayımlanmak üzere Başbakanlığa gönderilen yönetmeliğe göre teşvik için gerekli finansman, Evrensel Hizmet Fonu’ndan karşılanacak. Fon’da, bu amaçla 400 milyon TL’yi aşkın kaynak bulunuyor.

Ulaştırma Bakanlığı bünyesinde oluşturulan Havacılık ve UzayTeknolojileri Genel Müdürlüğü ilgili faaliyetleri yürütecek.

Teşvikler, Ar-Ge çalışmasının gerçekleşmesine göre dilimler halinde verilecek. Çalışmanın belli bir aşamasında teşvik tutarının yüzde 20’si serbest bırakılacak. Daha sonra ek yüzde 50’, son olarak da yüzde 30’luk dilim serbest bırakılacak.

Devlet, uzay ve havacılık için Ar-Ge teşvik üst limitini 20 milyon TL, bilişim için ise 10 milyon TL olarak belirledi. Teşvikler bir kerede değil, dilimler halinde verilecek Teşvik başvuruları yılda 3 kez ocak, mayıs ve eylül aylarında alınacak.

Ar-Ge çalışmalarının 36 ayda sonuçlanması gerekecek.

Dünyada uzay araştırmalarına yıllık 35 milyar dolar harcandığı tahmin ediliyor.

Teknoport'da Benzer Yazılar:

  • İran’ın uzay atağı İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, on yıl içinde uzaya insan göndereceklerini söyledi. İran, içinde bazı küçük canlıların bulunduğu ilk kapsülü "Kavoşger-3" adlı roketle 3 Şubat 2010'da uzaya göndermişti....
  • Boeing uzay turizmine hazırlanıyor Space Adventures – Uzay Serüvenleri adlı bir şirketle ortaklık kuran Boeing, turistleri istasyona yeni bir araçla taşıyacak....
  • Uzay taksisi 2012′de uçacak NASA tarafından desteklenen bir proje kapsamında yedi kişilik uzay taksisi önümüzdeki yaz Uluslararası Uzay İstasyonu’na test uçuşu yapacak....
  • THK, Türk uzay mekiği için 2023’ü hedefliyor Türkiye’deki ilk uzay üniversitesini açacak olan Türk Hava Kurumu Mütevelli Heyeti Başkanı Osman Yıldırım, Cumhuriyet’in 100’üncü yılında Türkiye’nin ilk uzay mekiğini fırlatacaklarını söyledi....

Türk Basınından:

You've either entered a category ID that doesn't exist or have no feeds configured for this category. Edit the shortcode on this page with a category ID that exists, or go here and and get an ID that does exist in your admin panel.
Etiketler: , , ,

“Uzay ArGe çalışmalarına 20 Milyon TL destek verilecek” için yorum sayısı: 0

Yorumunuzu yazın...