Curiosity Mars’a indi

6 Ağustos 2012

 

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi NASA’nın Curiosity (Merak) isimli araştırma aracı TSİ 7:30′da Mars’a başarılı bir iniş gerçekleştirdi.

Mars gezegeninde yapılacak araştırmalar için üretilmiş en gelişmiş araç olan Curiosity, 12′den fazla kamerası, meteoroloji istasyonu, sondaj ve kimyasal analiz araçlarıyla, Mars’ta hayata ilişkin kimyasal temel yapı taşlarını bulmaya çalışacak.

ABD’nin Florida eyaletindeki Cape Canaveral üssünden 26 Kasım 2011′de fırlatılan Curiosity, daha önce gönderilen uzay araçlarının aksine, hava yastıklarıyla inmek için fazla ağır olduğu için özel bir frenleme mekanizmasıyla iniş yaptı. Araç, saatte 21 bin 243 kilometre olan hızını, fren yaparak saatte 2,74 kilometreye düşürdü.

570 milyon kilometrelik yol kateden robot, Mars’ın atmosferinin ilk tabakalarına girdikten sonra paraşütlerini açıp kapsülden ayrıldı.

Curiosity’nin iniş yaptığı alanın güneyinde bu hafta içinde bir toz fırtınasının belirmesi, 2,5 milyar dolara mal olan projenin başındaki NASA ekibine bir an için soğuk terler döktürdü. Mars görevinde yardımcı proje bilim adamı ve Mars hava tahmincisi olarak görev yapan Aswin Vasavada’nın, fırtınanın “söndüğünü” ve tehdit oluşturmadığını belirtmesiyle ekip rahat nefes aldı. Vasavada, “Mars bizimle çok iyi bir işbirliği içindeymiş gibi gözüküyor. İniş için iyi bir hava durumu bekliyoruz” demişti.

Curiosity’nin Mars gezegenindeki araştırmalarına başlayacağı ilk yer, daha önce tabanında su olduğuna işaret eden mineral izlerine rastlanan, 5000 metre yükseklikte Sharp dağının üzerinde yükselen, 150 kilometre genişliğindeki dev Gale krateri.

Hayatın oluşması için gerekli üç unsur olan su, enerji ve karbondan, sadece karbona dair işaret bulamayan bilim adamları, Curiosity’nin ana görevlerinden birinin önce dev dağa ulaşmak, ardından da kayaları yontmak ve toprakta sondaj yaparak karbon izi aramak olacağını belirtiyor.

Mars üzerindeki gezisi sırasında radyasyon algılayıcılarını açacak olan Curiosity, böylece bilim adamlarına, Mars’ta görev yapacak astronotların karşılaşması muhtemel riskleri daha iyi anlamalarını sağlayacak veriler gönderecek.

Curiosity’nin Mars görevinin iki yıldan fazla sürmesi bekleniyor.

Curiosity'nin Mars'tan gönderdiği ilk fotoğraflar Dünya'ya ulaştı

 

(A) Curiosity 4cm/s bir hızla hareket ederek araştırmalarını sürdürecek
(B) Araçta, değişik hedefler için 17 farklı kamera bulunuyor. Kayalar, kimyasal analiz için lazerle işaretlenecek.
(C) Eğer kayadan alınan işaretler anlamlıysa, Curiosity kolundaki mikroskop ve diğer ölçüm cihazlarıyla hedefi daha yakından incelemeye alacak.
(D) Kayadan ya da topraktan alınan örnekler aracın gövdesi içindeki iki yüksek teknolojili minyatür laboratuvara alınabilecek.
(E) Analiz sonuçları dünyaya aracın üzerindeki antenler aracılığıyla gönderilecek. Araç dünyadan gönderilen komuta işaretleriyle bir sonraki hedefine yönlendirilecek.

Teknoport'da Benzer Yazılar:

  • Curiosity Mars’a nasıl indi mars.jpl.nasa.gov...
  • NASA Mars’ta hayat izi buldu mu? Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi NASA, Mars gezegeniyle ilgili araştırmalarını sürdürüyor. NASA, Mars’taki Curiosity uydusunun ilk kaya tozu analizlerine bakarak, Kızıl Gezegenin geçmişte mikro-organizmalara ev sahipliği yapmış olabileceği kanısına vardı....
  • Mars’ın keşfinde yeni bir aşama Mars keşif aracı Curiosity, gezegen yüzeyindeki ilk kaya delme işlemini gerçekleştirdi....
  • NASA Mars’a Göndereceği Yeni ‘Gezgin’i Tanıttı Amerika Uzay ve Havacılık Dairesi NASA, uzun süredir beklenen, Mars’a göndereceği yeni gezgin aracını ve bu aracın hangi bölgeye indirileceğini açıkladı. Yeni Mars gezgini 2012 Ağustosu’nda gezegenin yüzeyine indirilecek....

Türk Basınından:

You've either entered a category ID that doesn't exist or have no feeds configured for this category. Edit the shortcode on this page with a category ID that exists, or go here and and get an ID that does exist in your admin panel.
Etiketler: , , ,

“Curiosity Mars’a indi” için yorum sayısı: 0

Yorumunuzu yazın...