Fare hücresinden yapay denizanası

23 Temmuz 2012

 

(NTVMSNBC) Fareden alınan kalp hücreleri kullanılarak üretilen yapay denizanası, gelecekte kalp rahatsızlıklarının giderilmesinde büyük bir atılım sağlayabilir.

Biyo-mühendislik ürünü olan, bozuk para büyüklüğündeki bebek denizanası, sentetik vücudunu çan şekline sokarak kendisini suda öne itmeyi başarabiliyor.

ABD’nin California Teknoloji Enstitüsü (Caltech) ve Harvard Üniversitesi’ndeki bilim insanları, ürettikleri denizanasına, bu canlı için kullanılan antik bir isim olan medusa’dan türeyen “medusoid” adını verdi. Medusoid, başarılı bir projeye dönüşmesi halinde gelecekte hasarlı kalp hücrelerinin değiştirilmesinde kullanılacak ve tıp dünyasında büyük bir atılım sağlayacak.

Nature Biotechnology dergisinde yayımlanan araştırmada yer alan Harvard Üniversitesi’nden Kit Parker ve Caltech’ten Janna Nawroth, medusoid’i “Aurelia aurita” türünü inceledikten sonra tasarladı.

Olgun bir denizanasına kıyasla, bebek deniz anaları, merkezlerinden yayılan kollara benzeyen sekiz loba sahip oluyor. Yapay deniz anasını üretmek için, bilim insanları bebek deniz anasının tasarımını silkon lastiğe kopyaladı ve bir lastiğin bir yüzü, farelerden alınan canlı kalp hücreleriyle örüldü. Kalp hücrelerinin doğru konumu alması için, silikonun yüzeyine belli bir desen halinde proteinler eklendi.

Medusoid’in yüzebilmesi için, üretilen yapay deniz anası bier havuza kondu ve elektrik akımı verilerek kalp hücrelerinin harekete geçmesi sağlandı. Elektrik akımının verildiği her seferde, deniz anası kendisini ileri itmeye başladı. Akımın ardından hücreler rahatladığında ise silikon vücut eski şekline geri döndü, yeniden öne atılmaya hazır hale geldi.

AKVARYUM ZİYARETİNDE AKLINA GELDİ
Projenin mimarı Kit Parker, yapay deniz anası üretme fikrinin Boston kentindeki bir akvaryumu ziyaret ettiğinde aklına geldiğini belirtti. Guardian gazetesine konuşan Parker, “Meslektaşlarıma bir denizanası yapmak istediğimi söylediğimde, bana aklımı kaçırmışım gibi baktılar” dedi.

Medusoid’i üretmek için dört yıl çalışan bilim insanları, şimdiden daha karmaşık bir deniz canlısını üretmek için kolları sıvadı. Parker, “Denizanaları gerçekten çok basit canlılar. Daha karmaşık canlılar üretmek ve nihayetinde yapay kalp geliştirmeyi istiyoruz” dedi.

Parker, yeni teknoloji sayesinde yeni tedavi yöntemleri ve ilaçların yapay canlılar üzerinde denenebileceğini, böylece hayvanların pahalı ve riskli deneylere kurban gitmesinin önlenebileceğini belirtti.

ZD YouTube FLV Player

Teknoport'da Benzer Yazılar:

  • Yapay kanda dev adım Bilim adamları, tüp bebek tedavisinde kullanılan embriyolardan ilk kez kırmızı kan hücreleri oluşturmayı başardı....
  • İlk kalıcı yapay kalp nakli Dünyada ilk kez bir hastaya kalıcı yapay kalp takıldı....
  • Denizanası nüfusu artıyor Okyanuslardaki dev denizanası nüfusunun giderek arttığını söyleyen araştırmacılar, bu artışı aşırı balık avlanmasına ve insanlardan kaynaklanan diğer etkilere bağlıyor....
  • Bilim adamları kök hücreden fare yetiştirdi Çinli bilim adamları, olgun hücrelerin yeniden programlanmasından elde edilen kök hücrelerle fare yetiştirdi. ...

Türk Basınından:

You've either entered a category ID that doesn't exist or have no feeds configured for this category. Edit the shortcode on this page with a category ID that exists, or go here and and get an ID that does exist in your admin panel.

“Fare hücresinden yapay denizanası” için yorum sayısı: 0

Yorumunuzu yazın...