Almanya, güneş enerjisi üretiminde rekor kırdı

3 Haziran 2012

 

(EurActiv) Almanya’daki güneş enerjisi santralleri, geçtiğimiz hafta 22GW ile (tam kapasitede çalışan 20 nükleer santrale eşdeğer) bir dünya rekoruna imza attı.

Münster merkezli düşünce kuruluşu Yenilenebilir Enerji Sektörü Direktörü Norbert Allnoch, 22GW’lık güneş enerjisinden elde edilen elektriği ulusal şebekeye aktaran Almanya’nın, ülkedeki enerji ihtiyacının neredeyse yüzde 50′sini karşıladığını söyledi.

Reuters’a konuşan Allnoch, ‘Daha önce hiçbir ülke bu kadar fotovoltaik enerji üretmemişti. Almanya son haftalarda 20GW sınırına yaklaştı, ancak ilk kez bu eşiği geçtik.’ dedi.

İngiliz Guardian gazetesi rekorun, sanayi devi ülkelerin hafta içi bir günde elektrik ihtiyacının üçte birini, Cumartesi günü ise neredeyse yarısını güneş enerjisinden karşılayabileceğini gösterdiğini yazdı.

Yenilenebilir enerjinin yeterince güvenilir olmadığı ya da başlıca sanayi ülkelerinin ihtiyacını karşılayacak kapasiteye sahip olmadığı yönünde yorumlar yapılıyor. Ancak Almanya Başbakanı Angela Merkel, bunun aksini ispatlamak istediğini ortaya koydu.

20GW seviyesi, bu yıl yapılan kapasite artırımı ve güneşli havalar sayesinde mümkün oldu. Almanya güneş enerjisi kapasitesini 2011′de 7.5GW, bu yılın ilk çeyreğinde ise 1.8GW artırarak toplam 26GW’a yükseltti.

Alman hükümeti geçtiğimiz yıl Japonya’da gerçekleşen Fukuşima felaketinin ardından nükleer enerji üretimine son verme kararı almış, bu çerçevede sekiz nükleer santrali derhal kapatmanın yanı sıra geriye kalan dokuz santrali de 2022 yılına kadar kapatma kararı almıştı.

Teknoport'da Benzer Yazılar:

  • Dünyanın en büyük güneş enerjisi santrali 2020 yılına kadar enerji ihtiyacının yüzde 15'ini yenilenebilir kaynaklardan elde etmeyi planlayan Çin'de, ABD'li bir firma tarafından, yapımı 10 yıl sürecek güneş enerjisi santrali kurulacak....
  • Afrika-Avrupa güneş enerjisi bağlantısı ve Türkiye Kuzey Afrika güneşinden üretilecek elektriğin Avrupa’ya aktarılmasında Türkiye’nin pozisyonu güçleniyor. Türkiye Medgrid ve Dii projelerinin transfer noktalarından biri olarak öne çıkıyor. ...
  • Uzaya güneş enerjisi santrali Japonlar, uzaya güneş enerjisi santrali kuracak, santralin üreteceği enerji lazer veya mikrodalga olarak yeryüzüne nakledilecek....
  • Güneş enerjisi yarışına büyük oyuncular da katılıyor Geleneksel olarak marjinal oyunculara ayrılmış olan güneş enerjisi sektörü, General Electric ve Total gibi enerji devlerinin yanı sıra Google gibi sürpriz yeni yatırımcıların da ilgisini her geçen gün biraz daha...

Türk Basınından:

You've either entered a category ID that doesn't exist or have no feeds configured for this category. Edit the shortcode on this page with a category ID that exists, or go here and and get an ID that does exist in your admin panel.
Etiketler:

“Almanya, güneş enerjisi üretiminde rekor kırdı” için yorum sayısı: 0

Yorumunuzu yazın...