Bursa’da katı atıktan elektrik üretimi

28 Mayıs 2012

 

(NTVMSNBC) Bursa Büyükşehir Belediyesi, Hamitler Katı Atık Depolama Alanı’nda kurduğu sistemle metan gazından saatte 4 bin 800 kilovat elektrik üretiyor.

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan yazılı açıklamaya göre, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, elektrik üretiminin başladığı tesislerde yaptığı açıklamada, önemli bir çevre projesinin hayata geçirildiğini vurgulayarak, depolama sahasında oluşan gazların, yatay ve dikeyde yerleştirilen borulama sistemiyle toplandığını ve gaz motorlarında elektrik enerjisine dönüştürüldüğünü belirtti.

Depolama alanlarında oluşan ve karbondiokside göre 21 kat daha zararlı olan metan gazının neden olduğu sera etkisinin de önüne geçildiğini anlatan Altepe, ”Şu anda yaklaşık 22 bin konutu aydınlatabilecek saatte 4 bin 800 kilovat elektrik üretimi sağlandı. İlave yatırımlarla bu 9 bin 800 kilovata kadar çıkacak” dedi.

Altepe, firmanın ürettiği elektriği TEAŞ’a sattığını, cironun yüzde 41′inin ise Büyükşehir Belediyesi’ne kaldığını belirterek, şunları kaydetti:

”Bunun yanında yer kirası da aldığımız için Bursa’nın rantının en iyi şekilde yine bu kente döndüğü önemli bir projeyi hayata geçirmiş olduk. Elektrik üretim tesislerinin yanına 4 bin metrekarelik bir sera kurulacak. Serada hiç enerji kullanmadan, sistemin soğutma suyu aracığıyla ısıtma sağlanacak ve tarımsal üretim yapılacak.”

Teknoport'da Benzer Yazılar:

  • Bursalılar kendi ürettikleri tramvaya binecek Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkanı Recep Altepe, 2010 yılında en önemli projeleri olarak sokak tramvaylarını hayata geçireceklerini söyledi. Projeye göre, şehir merkezinde genişlemeye elverişli olmayan caddelere alternatif olarak sokak tramvayı inşa...
  • Elektrik tüketimi yüzde 6,7 arttı Türkiye'nin elektrik tüketimi Mart ayında 2009 yılı Mart ayına göre yüzde 6,7 arttı. TEİAŞ verilerine göre, Mart ayında 17 milyar 27,8 milyon kilovatsaat (kWh) elektrik tüketildi. Geçen yılın aynı ayında...
  • Çift amaçlı elektrik santrali Avustralya’nın Sidney kentinde atık sudan elektrik üreten ve kullandığı suyu arındıran bir hidroelektrik santral kuruldu....
  • Tıbbi atıktan çevreci fabrika yakıtı Çevreye ve insan sağlığına büyük tehlike oluşturan tıbbi atıklardan yeni bir iş alanı yaratan eski inşaatçı Ahmet Settar Yaltır, Eskişehir'de sahibi olduğu inşaat firmasını Atık Yönetim Merkezi'ne dönüştürerek tıbbi atıkları...

Türk Basınından:

You've either entered a category ID that doesn't exist or have no feeds configured for this category. Edit the shortcode on this page with a category ID that exists, or go here and and get an ID that does exist in your admin panel.

“Bursa’da katı atıktan elektrik üretimi” için yorum sayısı: 0

Yorumunuzu yazın...