Avrupa gemicilikte emisyona yeni sınır getiriyor

27 Mayıs 2012

 

(EurActiv) AB, denizcilik akaryakıtlarındaki azami kükürt oranını 2020′ye kadar sınırlandırmak üzere anlaştı.

Avrupa Komisyonu’nun çevreden sorumlu üyesi Janez Potocnik, yüksek kükürtlü denizcilik akaryakıtlarından ortaya çıkan hava kirliliğinin Avrupa’da yılda 50 bin kişinin ölümüne yol açtığını, yeni düzenlemenin özellikle liman ve kıyı bölgelerinde olmak üzere çevre ve sağlığa büyük yararının olacağını söyledi.

Potocnik, yaptığı açıklamada ‘Bu yönetmelik olmasa denizcilikten kaynaklanan emisyonlar, 2020′ye kadar kara taşımacılığından kaynaklanan tüm emisyonları geçecekti.’ dedi.

Yeni yasayla 2020′den itibaren tüm deniz araçlarında kullanılan akaryakıtlardaki kükürt oranı yüzde 0.5′i geçemeyecek. Şu anda bu oran kargo gemilerinde yüzde 3.5, yolcu gemilerinde yüzde 1.5 olarak uygulanıyor.

2015′ten itibaren ‘kükürt emisyonu kontrol bölgelerinde’ faaliyet gösterilen gemiler için kükürt limiti yüzde 0.1 olarak belirlendi. Şu anda bu oran yüzde 1.

Avrupa Komisyonu’na göre yeni hedeflere ulaşmanın sektöre maliyeti, 2.6 milyar Euro ile 11 milyar Euro arasında olacak. Ancak sağlık harcamalarında 30 milyar Euro’luk kazanç sağlayacak.

Komisyon, yeni limitlere uymayan gemilere ulusal kurumlar tarafından ceza kesileceğini, bu cezaların yeni kurallara uymamaktan kaynaklanan kazançları ortadan kaldıracak düzeyde olacağını açıkladı.

Anlaşmaya göre AB devlet yardımları kuralları çerçevesinde devletler, sektörün rekabet gücünü korumak için yatırım desteğinde bulunabilecek.

Varılan anlaşmaların en geç Eylül ayına kadar ülkelerin onayını alması bekleniyor.

Teknoport'da Benzer Yazılar:

Türk Basınından:

You've either entered a category ID that doesn't exist or have no feeds configured for this category. Edit the shortcode on this page with a category ID that exists, or go here and and get an ID that does exist in your admin panel.
Etiketler: ,

“Avrupa gemicilikte emisyona yeni sınır getiriyor” için yorum sayısı: 0

Yorumunuzu yazın...