İlk Japon uydusu yörüngeye girdi

19 Mayıs 2012

 

(BBC) Japonya, Güney Kore yapımı ticari bir uyduyu ilk defa başarılı bir şekilde uzaya gönderdi.

Uyduyu taşıyan H-2A füzesi, Cuma günü Japonya’nın güneyindeki Tanegashima adasından uzayı fırlatıldı.

Fırlatıldıktan 16 dakika sonra önce Güney Koreye ait uydu, ardından da Japonya’nın üç uydusu füzeden ayrılarak yörüngeye yerleşti.

Bununla birlikte Japonya füze fırlatma işine girmiş oldu.

Japonya Uzay İnceleme Kurumu (Jaxa) yaptığı açıklamada, KOMPSAT-3’ün Kore Uzay Araştırmaları Enstitüsü tarafından çok amaçlı gözlem için geliştirilmiş bir Güney Kore uydusu olduğunu söyledi.

Yetkililer, Japonya’nın uydularından Shinzuku’nun okyanus akıntılarını gözlemlemek için kullanılacağını, diğer iki küçük uydunun da deneysel modeller olduğunu aktardı.

Bu, Jaxa tarafından geliştirilen H-2A füzesinin yirmibirinci kez fırlatılışıydı. Kurum şu an H-3 füzeleri üzerine çalışıyor.

2007 yılından bu yana füzeyi işleten Mitsubishi Ağır Sanayi (MHI), Avrupa ve Rusya’nın önde geldiği ticari amaçlı füze fırlatma işinde daha aktif olmayı planlıyor.

Japonya ticari amaçlı füze fırlatma işinin bir parçası olmak için uzun yıllardır çalışıyordu.

Teknoport'da Benzer Yazılar:

  • G. Kore’nin uzay denemesi yarım kaldı Güney Kore, uzaya füze fırlatma teknolojisine sahip ülkeler arasına girme hayalini ertelemek zorunda kaldı....
  • Japonya füzeler için uzaya uydu gönderiyor Güney Kore basını, Kuzey Kore'nin orta menzilli füze denemesi yapmaya hazırlandığı haberlerini dünyaya duyurduğu sırada, Japonya Başbakanı Taro Aso başkanlığında yapılan toplantıda, fırlatılan füzeleri belirlemek amacıyla bir uydu erken uyarı...
  • Buz gözlem uydusu uzaya gönderildi Avrupa Uzay Ajansı ESA'nın Dünya'nın buz tabakasının detaylı haritasını çıkaracak gözlem uydusu Cryosat-2 Kazakistan'daki Baykonur uzay üssünden fırlatıldı....
  • G. Kore’nin füzesi öngörülen yörüngede değil Güney Kore medyası, ülkenin ilk füzesiyle uzaya gönderilen uydunun yörüngeye oturduğunu bildirmesine karşın, yetkililer, araştırma uydusunun öngörülen yörüngede olmadığını belirtti....

Türk Basınından:

You've either entered a category ID that doesn't exist or have no feeds configured for this category. Edit the shortcode on this page with a category ID that exists, or go here and and get an ID that does exist in your admin panel.
Etiketler: , ,

“İlk Japon uydusu yörüngeye girdi” için yorum sayısı: 0

Yorumunuzu yazın...