EdX projesi ile Harvard ve MIT ücretsiz kurs verecek

11 Mayıs 2012

 

(VOA) Harvard ve MIT üniversiteleri birlikte 60 milyon dolar harcayarak internetten ücretsiz eğitime başlıyor. EdX adı verilen proje internet aracılığı ile herkese açık olacak. Harvard ve MIT profesörlerinin internetten verecekleri üniversite seviyesindeki kurslar etkileşimli (interaktif) ve kapsamlı olacak. Kar amacı gütmeyen proje ayrıca açık kaynaklı (open-source) olacak. İnternet üzerinden ücretsiz eğitim vermek isteyen üniversiteler, edX’in yazılımı ile kendilerine özgü kurslara başlayabilecek.

Harvard ve MIT, edX projesinin amacının, verdikleri eğitimi daha da iyileştirmek ve kampüslerini dünyaya açmak olduğunu söylüyor. Eğitime erişimi kolaylaştırmak isteyen Harvard ve MIT, edX’in bir diğer hedefinin de Harvard ve MIT üniversite kampüslerinde eğitim ve öğretimi daha da geliştirmek olduğunu belirtiyor.

EdX, Harvard ve MIT başkanlarının da içinde bulunduğu bir yönetim kurulu tarafından idare edilecek. MIT Profesörü Anant Agarwal kurulun başkanlığını yapacak ve yönetim kuruluna düzenli raporlarla değerlendirmeler sunacak. EdX kurslarını geniş bir yelpaze altında sunacak, ancak MITx ve Harvardx online kurslarından üniversite dersi kredisi ya da sertifika alınamayacak.

İlk dersler 2012 güz döneminde başlıyor. Aşağıdaki linkten gelişmeleri takip edebilirsiniz.

www.edxonline.org

Teknoport'da Benzer Yazılar:

Türk Basınından:

You've either entered a category ID that doesn't exist or have no feeds configured for this category. Edit the shortcode on this page with a category ID that exists, or go here and and get an ID that does exist in your admin panel.

“EdX projesi ile Harvard ve MIT ücretsiz kurs verecek” için yorum sayısı: 0

Yorumunuzu yazın...