Sismik araştırma gemisi için ilk adım

6 Mayıs 2012

 

(Virahaber) Petrol ve doğalgaz aramalarında kullanılacak yerli üretim sismik araştırma gemisi için imzalar atıldı. Koca Piri Reis gemisinin yerini alacak olan gemi Tuzla tersanelerinde yapılacak ve 100 milyon Euro’ye mal olacak. Geminin yapılmasına ilişkin sözleşme, MTA, Savunma Sanayii Müsteşarlığı ve yüklenici firma arasında imzalandı.

Savunma Sanayii Müsteşarlığı’nda gerçekleştirilen törende konuşan Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, ”Mavi vatanımızın üstü bizim, hava sahası bizim, ama altı da bizim. Sismik araştırma gemisi ile mavi vatanın altında neler var, onu göreceğiz, bileceğiz” dedi.

Bugüne kadar aramalar için dışardan hizmet alındığını ve kiralık gemiler kullanıldığını hatırlatan Yılmaz, “ilk defa bu alanda da Türkiye kendi kendine yeterli hale gelecek. Tabii ki Piri Reis’in hakkını teslim etmemiz lazım ama bu geminin şu anda iki boyutlu ve üç boyutlu sismik arama yapamayacağı bir alan yok” diye konuştu.

ASELSAN ve İstanbul Teknik Üniversitesi’nin de destek verdiği proje 30 ayda tamamlanacak.

Teknoport'da Benzer Yazılar:

Türk Basınından:

You've either entered a category ID that doesn't exist or have no feeds configured for this category. Edit the shortcode on this page with a category ID that exists, or go here and and get an ID that does exist in your admin panel.

“Sismik araştırma gemisi için ilk adım” için yorum sayısı: 0

Yorumunuzu yazın...