Emzirme süresi beynin gelişimi ile ilgili olabilir

5 Mayıs 2012

 

(Cumhuriyet) Bir grup bilim insanına göre emzirme süresinin kısa olmasında, aile yapısı ve büyüklüğü gibi sosyal etmenlerden daha çok biyolojik nedenleri daha etkili görüyor. Bu araştırmacılara göre bebek, beyni belli bir gelişim aşamasına ulaştığında annesinden emmeyi bırakıyor.

Bilim adamlarının bu çalışmayı yapmaya iten teoriye göre insan bugünkü durumuna ancak düzenli et tüketimiyle geldi. Çünkü et yeme alışkanlığı sayesinde insan beyni büyüdü. Bu tartışmalı teoriye şimdi yeni bakış açısı eklendi. Buna göre et, emzirme süresini kısaltarak insanlığın gelişmesini hızlandırıyor. Büyük beyin, göreceli olarak uzun yaşam süresi ve daha verimli üreme yetisi, başarılı insan evriminin anahtar elementleri olarak kabul edilir. İnsan bu “üstün” duruma, ilk aletler, avcılık ve et tüketimiyle ulaşmış.

Geçerli olan teorilere göre bu önemli geçiş yaklaşık olarak iki milyon yıl önce gerçekleşti. Bununla birlikte bu tezler biraz tartışmalı. Nitekim çok eski insanlara ait aletler daha iki yıl önce bulundu ve beyin büyüklüğüyle beslenme arasındaki kesin bağlantıya bazı araştırmacılar kuşkulu yaklaşıyorlar.

Et tüketiminin insanın gelişimi üzerindeki etkisini öğrenmek isteyen Lund Üniversitesi’nden (İsveç) Elia Psouni, tamamen farklı bir alanı seçmiş: Emzirme süresi. Nitekim bu süre uzun büyüme ve gelişme evresi ve yaşam süresine göre ve insansı maymunlarla karşılaştırıldığında göreceli olarak kısa. En geleneksel toplumlarda bile bebekler iki yıl ve dört aydan fazla emzirilmiyor. Oysa ortalama olarak 60 yıllık ömrü olan şempanzeler yavrularını dört ila beş yıl emziriyorlar.

Erken memeden kesmenin, yavrunun gelişimi üzerinde etkisi var. Hem bebek annenin çok yakınında bulunmak zorunda kalmıyor, hem de doğumlar arasındaki kısa aralar nedeniyle üreme başarısı artıyor.
Bazı araştırmacılar emzirme süresinin kısa olmasını mesela aile yapısına ve büyüklüğüne bağlıyorlar. Diğerleri ise biyolojik nedenleri daha olası görüyorlar. Buna göre bebek, beyni belli bir gelişim aşamasına ulaştığında annesinden emmeyi bırakıyor. İşte İsveçli bilim insanları bu tezi geniş kapsamlı filogenetik bir karşılaştırmayla kontrol ettiler. Bu amaçta altmış yedi cins memelinin emzirme süresiyle birlikte beyin kütlesi, beden kitle endeksi ve biyomekanik oranlar da karşılaştırılmış.

Araştırmacıların PLoS ONE dergisindeki yazılarına göre et tüketimi, kısa emzirme süresi için hem gerekli hem de yeterli bir açıklama. Gerçi insanın gelişiminde sosyal faktörler de önemli bir rol oynamıştır ama sosyal bağları daha zayıf olan diğer etçillerle karşılaştırıldığında, kısa emzirme süresinin kesinlikle et tüketimiyle alakalı olduğu ortaya çıkmaktadır diyor bilim insanları.

Teknoport'da Benzer Yazılar:

  • Sigara içmek ve bazı hastalıklar beynin küçülmesine neden olabilir Uzmanlar, orta yaşlarda diyabet, yüksek kan basıncı, obezite ve sigara içmeyle beyin küçülmesinin arasında bağlantı olduğunu ortaya çıkardı....
  • Beynin oluşumunda etkili olan gen İnsan beyninin oluşumdaki en büyük gizemlerden biri, Yale Üniversitesi'nde genetik üzerine çığır açıcı çalışmalara imza atan Prof. Dr. Murat Günel'in Türkiye'deki araştırmacılarla işbirliği sonucu çözüldü. ...
  • Beynin en mükemmel yılları ABD'de Virginia Üniversitesi tarafından yapılan ve sağlıkla ilgili bir internet sitesinde yayımlanan bir araştırmaya göre, en fonksiyonel ve mükemmel haline 22 yaşında ulaşan insan beyni, 27 yaşından itibaren “düşüşe geçmeye”...
  • Odaklanma süresi 7 saniye Hayır bir kameradan veya fotoğraf makinesinden bahsetmiyoruz. Söz konusu olan, insan beyninin odaklanma süresi. En azından alışveriş yaparken....

Türk Basınından:

You've either entered a category ID that doesn't exist or have no feeds configured for this category. Edit the shortcode on this page with a category ID that exists, or go here and and get an ID that does exist in your admin panel.

“Emzirme süresi beynin gelişimi ile ilgili olabilir” için yorum sayısı: 0

Yorumunuzu yazın...