Elektronik devrelerde plastik elyaf devrimi

23 Nisan 2012

 

(Cumhuriyet/ScienceDaily.com) Elektriksel özellikleri metalinkine benzer olan plastik elyaf halen elektrik iletiminde kullanılan materyaller olan metaller ve plastik organik polimerlerin özelliklerini birleştiriyor.

Ucuz ve karbondan oluşan nano-tüplerin aksine kullanımı kolay olması da plastik elyafın diğer önemli bir özelliğini oluşturuyor.

Sadece birkaç nanometre (metrenin milyarda biri) inceliğindeki plastik elyaf, ani ışığa maruz kaldığında kendiliğinden bir bağlantı oluşturma özelliğine sahip.

Fransız Ulusal Bilimsel Araştırma Merkezi’nden (CNRS) Nicolas Giuseppone ve Strasbourg üniversitesinden Bernard Doudin başkanlığındaki bilim insanları, plastik elyaf hakkındaki çalışmalarını 22 Nisan’da Nature Chemistry adlı bilimsel derginin internet sitesinde yayımladı.

CNRS, bulunan plastik elyaf için patent başvurusunda bulundu.

Araştırmacılar, plastik kadar hafif ve esnek olan elyafın akım yoğunluğunun neredeyse bakır kabloya eşit olduğuna ve metaller ile elyaf arasındaki arayüzey direncinin bilinen en iyi organik polimerle metaller arasındaki arayüz direncinden 10 bin kat daha düşük olduğuna dikkati çekti.

Bilim insanları geliştirilen plastik elyafın esnek ekranlar, güneş pilleri, transistörler, basılmış nano devreler gibi elektronik cihazlarda kullanılabileceğini uygulamalı olarak göstermenin, elektronik cihaz tümleştirici parçaları metrenin milyarda birine indirme hedefindeki bir sonraki adımı oluşturduğunu belirtti.

Teknoport'da Benzer Yazılar:

Türk Basınından:

You've either entered a category ID that doesn't exist or have no feeds configured for this category. Edit the shortcode on this page with a category ID that exists, or go here and and get an ID that does exist in your admin panel.

“Elektronik devrelerde plastik elyaf devrimi” için yorum sayısı: 0

Yorumunuzu yazın...