“İstanbul Bilişim Enstitüsü” kuruluyor

14 Nisan 2012

 

(CNN Türk) İstanbul Kalkınma Ajansı desteğiyle TBV’nin bilgi ve iletişim teknolojileri sektörünün sektörel ve tematik araştırmaları yapacağı, Ar-Ge ve yenilik potansiyelinin gelişmesine yönelik araştırma faaliyetleri için platform oluşturacağı “İstanbul Bilişim Enstitüsü” fizibilite projesi anlatıldı.

Türkiye Bilişim Vakfı (TBV) Başkanı Faruk Eczacıbaşı, “Bu enstitüyü kurmayı tasarlarken amacımız, en büyük, dinamik ve potansiyeli yüksek şehrimiz İstanbul’un, bilişimi hakkıyla kullanarak tüm ülkemizin ileriye sıçramasını sağlayacak bir Ar-Ge ve inovasyon Merkezi olmasını sağlamaktır” dedi.

TBV Başkanı Faruk Eczacıbaşı, bilişim dünyasından olan insanların her zaman bilişim enstitüsü hayali kurduğunu belirterek, “Bu enstitüyü kurmayı tasarlarken amacımız, en büyük, dinamik ve potansiyeli yüksek şehrimiz İstanbul’un, bilişimi hakkıyla kullanarak tüm ülkemizin ileriye sıçramasını sağlayacak bir Ar-Ge ve inovasyon Merkezi olmasını sağlamaktır” diye konuştu.

Eczacıbaşı, İstanbul’un bilgi toplumuna geçiş sürecini hızlandırmak için gerekli kültür ve değer yapısının inşasına hizmet verdiklerini ifade ederek, 3 ayda hazırlanan bu raporun İstanbul ve Türkiye’nin gelişimine katkıda bulunmasını temenni etti.

İçerik üretiminin politikaya dökülmesinin önemini vurgulayan Eczacıbaşı, “Bilgiyi üretmemiz lazım ki bilgi toplumu olalım. Türkiye’de ‘veri yok’ diye bir şey yok. Elimizde birçok veri var ama üretime yönelik bilgiye dönüştürülmesinde eksiğimiz var. Bunun üzerine çalışmamız lazım” dedi.

Rapor koordinatörü Zafer Kurdakul da bu projeyle İstanbul’un bilişim alanında cazibe merkezi haline getirilmesinin amaçlandığını belirterek, “Enstitü, Karaköy’deki 5 katlı 450 metrekarelik binada hizmet verecek. Beyoğlu Belediyesi tarafından restorasyonu yapılan binanın, yıl sonuna kadar hazır olması bekleniyor” diye konuştu.

Kurdakul, bilgi toplumuna dönüşmüş bir İstanbul vizyonunun benimsendiğini anlatarak, şunları aktardı: “Bilgi teknolojileri ve iletişim dünyasının bir araya gelebileceği birleştirici özelliği bulunan, araştırmalar yapan ve yaptıran bu bilgileri kullanabilir hale getirip sürekli güncel tutan, politikalar belirleyen yapı, düşünce kuruluşu, eğitim yuvası olma amacı taşıyoruz. Sektörel tematik araştırma, Ar-Ge ve yenilik potansiyeli bölge envanteri, yetişmiş insan kaynağı kazandıracak projeler, kamunun görüş alacağı ve iş birliği yapacağı çalışmalar, İstanbul’a özel projeler enstitünün faaliyetleri arasında bulunuyor. Diğer iller, enstitüyü örnek almalı. İhtiyaç büyük bunlar olmalı ama aynı şeyi tekrarlamak yerine bütünü oluşturacak parçaları almaları gerektiğini düşünüyorum.”

Teknoport'da Benzer Yazılar:

  • İstanbul Bilişim Kongresi 25-26 Kasım’da Kadir Has Üniversitesi'nde gerçelşetirilecek kongrenin ana teması "Bilişim Kentleri -Akıllı Yaşam ve Şehir Stratejileri"...
  • Bilişim Teknolojileri 2. kez İTÜ’de buluşuyor! İstanbul Teknik Üniversitesi bünyesinde faaliyet gösteren İşletme Mühendisliği Kulübü tarafından organize edilen ve 4-5 Aralık 2009 tarihlerinde İTÜ Maçka Yerleşkesi’nde ikincisi gerçekleştirilecek olan Bilişim Teknolojileri Zirvesi (BTZ) kapsamında paneller, workshoplar...
  • İstanbul Bilişim Polisinden Hacker Operasyonu Red Hack'in ortalığı kasıp kavurduğu günlerde İstanbul bilişim polisi, 8 aylık takip sonucu 300 bin bilgisayara sızarak 128 bin Facebook hesabını ele geçiren bir çeteyi gözaltına aldı. ...
  • İstanbul Bilişim Polisinden Hacker Operasyonu Red Hack'in ortalığı kasıp kavurduğu günlerde İstanbul bilişim polisi, 8 aylık takip sonucu 300 bin bilgisayara sızarak 128 bin Facebook hesabını ele geçiren bir çeteyi gözaltına aldı. ...

Türk Basınından:

You've either entered a category ID that doesn't exist or have no feeds configured for this category. Edit the shortcode on this page with a category ID that exists, or go here and and get an ID that does exist in your admin panel.
Etiketler: , , ,

““İstanbul Bilişim Enstitüsü” kuruluyor” için yorum sayısı: 0

Yorumunuzu yazın...