Kadınlara sınırsız yumurta müjdesi

3 Mart 2012

 

(BBC) Amerikalı doktorlar, doğurganlık tedavisinde kullanılmak üzere “sınırsız” sayıda insan yumurtası üretmenin gelecekte mümkün olabileceğini söylüyor.

Araştırmacılar kadın rahminde bulunan bazı kök hücrelerin, kendi başlarına bölünerek yumurtaya dönüşebileceğini laboratuvar ortamında kanıtladı.

Bazı uzmanlar Nature Medicine dergisinde yayınlanan bu çalışmanın doğurganlık tedavisi konusunda çığır açacağı görüşünde.

Bugüne dek yerleşik kanı, kadınların belli bir yumurta stokuyla doğduğu ve bundan fazlasını üretemeyeceği yönündeydi.

Massachusetts Genel Hastanesi ekibinin başkanı Doktor Jonathan Tilly ise bunun aksini kanıtladıklarını söylüyor.

Tilly, doğurganlık çağındaki kadınların rahminden alınan kök hücrelerden yumurta ürettiklerini bildirdi.

Ancak tüm kök hücreler değil, yalnızca yüzeylerinde DDX4 proteini taşıyan hücreler yumurtaya dönüşebiliyor.

İnsan yumurtası üzerinde deneylere kısıtlama getirildiği için fareler üzerinde tekrarlanan deneyler, bu yumurtaların döllenip embriyo üretebileceğini ortaya koydu.

Doktor Tilly “Bu buluş, kadınlarda kısırlığı aşmak ve hatta rahim yetmezliğini ertelemek için yepyeni teknolojilerin yolunu açıyor.” diye konuştu.

Sheffield Üniversitesi’nden doğurganlık uzmanı Dr. Allan Pacey de, “Bu çalışma işimizde çığır açmakla kalmıyor, kanser tedavisi gören kadınlarda doğurganlığı korumak için yeni fırsatlar da doğuruyor.” dedi.

Londra’daki Hammersmith Hastanesi’nin Tüp Bebek Kliniği Başkanı Stuart Lavery de haberi BBC’ye değerlendirirken “bir mihenk taşı” olabileceğini belirtti ve şunları söyledi:

“Eğer bu sonuçlar doğrulanırsa, üreme biyolojisinin en büyük eşitsizliklerinden biri ortadan kalkar. Kadının üreme araçlarının da, tıpkı erkeğinkiler gibi, yenilenebilir olduğu görülür.”

Ancak bu teknolojinin hayata geçirilmesi için “daha zaman olduğuna” dikkat çeken Lavery, yine de bunun, kemoterapi tarzı kısırlık yaratan tedaviler gören genç kadınlara umut vaat ettiğini belirtti.

Teknoport'da Benzer Yazılar:

  • Kök hücreden yumurta elde edildi Çinli bilim insanları, fareler üzerinde yaptıkları deneyde, farelerin yumurtalıklarındaki kök hücrelerin sağlıklı yavruların doğmasını sağlayacak yumurtalara dönüştürülebileceğini belirledi....
  • Kan grubu ile doğurganlık arasında ilişki var Biliminsanları, kadınların kan gruplarının doğurganlıklarını etkileyebileceğini düşünüyor. Araştırma, ABD'de çocuk sahibi olmakta zorlanan 500'ü aşkın kadın üzerinde yapıldı....
  • Tüp bebek tedavisinde gen testi dönemi Bir İngiliz biyoteknoloji şirketinin geliştirdiği yeni genetik test sayesinde tüp bebek tedavisinde başarı oranı artacak....
  • Üç ebeveynli, “tasarım” bebekler! İngiliz bilim adamları, "tasarım bebekler" çağının öncüsü olan bir çalışmaya imza atarak, kalıtsal hastalıklardan arındırılmış, üç ebeveynli insan embriyosu geliştirdi. Araştırmaya etik açıdan karşı çıkanlar, bunun insanın kopyalanması yönünde bir...

Türk Basınından:

You've either entered a category ID that doesn't exist or have no feeds configured for this category. Edit the shortcode on this page with a category ID that exists, or go here and and get an ID that does exist in your admin panel.

“Kadınlara sınırsız yumurta müjdesi” için yorum sayısı: 0

Yorumunuzu yazın...