Kök hücre çalışmalarında önemli aşama

31 Ocak 2012

 

(Cumhuriyet) ABD’de bilimadamları, deri hücrelerini beyin hücrelerine dönüştürmeyi başardı.

“Proceedings of the National Academy of Sciences” adlı dergide yayımlanan araştırma, “kök hücre” çalışmalarında yeni bir aşama olarak kabul ediliyor.

California’daki Stanford Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden bilimadamları, farelerden aldıkları deri hücrelerini “uyarılmış” kök hücreler kullanmadan doğrudan beyin hücrelerine dönüştürdü.

Daha önceki çalışmalarda deri hücreleri, “uyarılmış” kök hücreler olarak yeniden programlanıyordu. Ancak bu tekniğin kansere neden olan genleri eyleme geçirdiği belirlenmişti.

Bilimadamları, yeni teknikle üç tür beyin hücresi elde etmeyi başardıklarını ve bu hücrelerin laboratuvar ortamında hızla çoğaldıkları kaydetti.

Beyin hücreleri ile deri hücrelerinin aslında aynı genetik bilgiyi içerdiğini söyleyen bilimadamları, genetik kodun farklı biçimde çalışarak iki farklı hücre oluşturduğunu belirtti.

Bilimadamları, deri hücrelerini beyin hücrelerine dönüştürmek için deri hücrelerine beyin hücrelerinin genetik kodunu taşıyan bir virüs enjekte etti. Üç haftalık bir sürenin ardından her 10 deri hücresinden birinin beyin hücresine dönüştüğü belirlendi.

Elde ettikleri beyin hücrelerini farelerin beynine yerleştiren bilimadamları, bu hücrelerin nöronlar arasında elektrik sinyalleri ileten proteini ürettiğini gözlemledi.

Bilimadamları, beyin hücrelerinin kendilerini yenilemediğini dolayısıyla çalışmanın tıp tarihinde çok büyük önem taşıdığını kaydetti. Tekniğin insan derisi üzerinde kullanılmaya başlanması için daha fazla test yapılması gerekiyor.

Tekniğin felçten körlüğün belirli bazı tiplerine kadar çok çeşitli alanlarda hastalar için umut kaynağı olması bekleniyor.

Teknoport'da Benzer Yazılar:

  • Kök hücre ile beyin onarımı Kök hücre nakliyle fareler, radyoterapi nedeniyle azalan bilişsel becerilerini yeniden kazandı....
  • Kök hücre çalışmasında önemli dönemeç İnsan embriyonik kök hücresinden, sperm ve yumurta hücresinin üretimini sağlayan germ hücreleri elde edildi....
  • Kök hücre, felce çare olabilir mi? İskoçya'da yapılan bir operasyonda felç geçirmiş bir hastanın beynine kök hücre enjekte edilerek beyindeki zarar görmüş hücrelerin onarılması denendi....
  • Kanser tedavisinde büyük umut İngiltere'de bilimadamları, deri hücrelerini bağışıklık sistemi hücrelerine çevirmeyi başardı. Oxford Üniversitesi'nde yapılan araştırma, kanser hastalarının gelecekte kendi derilerinden alınacak hücrelerle tedavi edilebilme olasılığını yeniden gündeme taşıdı....

Türk Basınından:

You've either entered a category ID that doesn't exist or have no feeds configured for this category. Edit the shortcode on this page with a category ID that exists, or go here and and get an ID that does exist in your admin panel.
Etiketler: ,

“Kök hücre çalışmalarında önemli aşama” için yorum sayısı: 0

Yorumunuzu yazın...