NASA’nın yeni hava ve iklim gözlem uydusu uzayda

28 Ekim 2011

 

(VOA) Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA) yıllarca ertelenen uydu projesini hayata geçirdi. Hava durumu tahminlerinin daha kapsamlı yapılmasını sağlayabilecek ve iklim değişikliğini yakından takip edecek yeni uydu uzaya gönderildi.

California Eyaleti’nden uzaya gönderilen uydu, fırlatılışından yaklaşık 1 saat sonra planlanan yörüngeye oturdu. Bir SUV (4 çeker arazi aracı) büyüklüğündeki uydu, daha önceden uzaya fırlatılan uydularla birlikte dünyaya veri gönderecek. NASA, bu uydunun diğerlerinden daha gelişmiş olduğunu ve içindeki yeni parçalar sayesinde daha “doğru” hava tahminleri yapılmasına yardımcı olacağını bildirdi.

NASA, uydudaki gelişmiş teknoloji sayesinde meteoroloji uzmanlarının kasırgalar ve kötü hava koşulları gibi konularda daha iyi, açık ve doğru bilgi alabilmesini planlıyor. İklim değişikliğiyle ilgili bilgi de gönderecek olan uydu yardımıyla uzun vadeli iklim değişikliklerinin daha iyi gözlenebileceği bildiriliyor.

Uzmanlara göre şu anda hava tahminlerinin yapılmasını sağlayan uzaydaki uyduların büyük bölümü eskidi ve değiştirilmeleri gerekiyor. Bu son uydunun, yeni nesil uydulara geçiş sürecinde öncülük etmesi bekleniyor.

NASA’nın uydusu uzaya gönderilmeden önce engebeli bir “planlama ve yapım” aşamasından geçti. Toplam 1 buçuk milyar dolara mal olan ve 2006’da fırlatılması beklenen uydu, bazı parçalarının üretimindeki gecikmeler yüzünden yıllarca bekledi. Uydunun uzaya fırlatılışını NASA’yı Twitter’dan takip eden bazı kullanıcıların izlemesine izin verildi. Yeni nesil uydunun uzayda 5 yıl görev yapması planlanıyor.

Teknoport'da Benzer Yazılar:

  • Yeni bir Dünya gözlem uydusu uzayda NASA'ya ait Atlas V roketiyle Vandenberg Hava Üssü'nden fırlatılan Landsat 8 uydusu, Dünya'nın doğal kaynaklarında meydana gelen değişikliklerin belgelenmesi amacıyla 40 yıldan beri sürdürülen bir uzay görevine katkı sağlayacak....
  • İTÜ’nün uydusu uzayda İstanbul Teknik Üniversitesi Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Uzay Mühendisliği Bölümü tarafından Türkiye’de üretilen ilk uydu İTÜpSAT başarıyla fırlatıldı. Yörüngeye yerleşen uydu ile ilk haberleşme sağlandı. Uydunun çekeceği ilk fotoğraflar...
  • Keşif uydusu “LRO”, Ay yörüngesinde NASA'nın 4 gün önce fırlattığı Ay keşif uydusu "LRO", Ay yörüngesine oturtuldu. ...
  • Buz gözlem uydusu uzaya gönderildi Avrupa Uzay Ajansı ESA'nın Dünya'nın buz tabakasının detaylı haritasını çıkaracak gözlem uydusu Cryosat-2 Kazakistan'daki Baykonur uzay üssünden fırlatıldı....

Türk Basınından:

You've either entered a category ID that doesn't exist or have no feeds configured for this category. Edit the shortcode on this page with a category ID that exists, or go here and and get an ID that does exist in your admin panel.
Etiketler: , ,

“NASA’nın yeni hava ve iklim gözlem uydusu uzayda” için yorum sayısı: 0

Yorumunuzu yazın...