Pazartesi günü yedi milyar oluyoruz

27 Ekim 2011

 

(Deutsche Welle) BM uzmanları, dünya nüfusunun 7 milyarıncı ferdinin 31 Ekim 2011 pazartesi günü hayata “merhaba” diyeceğini tahmin ediyor. Dünya Nüfus Raporu’nu açıklayan uzmanlar, Hindistan nüfusunun Çin’i geçeceğini öngörüyor.

Birleşmiş Milletler, Dünya Nüfus Raporu’nu bugün New York’ta açıkladı. “Dünya Nüfusunun Durumu 2011″ başlıklı rapor 126 sayfadan oluşuyor. (http://www.unfpa.org/swp/)

Rapora göre, 1999 yılında 6 milyar sınırını aşan dünya nüfusu 12 yıl sonra 1 milyar daha artarak 7 milyarı bulacak. Nüfus bilimciler, dünya nüfusunu 7 milyara ulaştıracak bebek pazartesi günü dünyaya gelecek. Uzmanlar, bu bebeğin Hindistan ya da Çin’de dünyaya gelebileceğini söylüyor.

BM’nin raporunda 2100 yılında dünya nüfusunun 15 milyara çıkması beklendiği belirtiliyor. Dünyanın bazı bölgelerinde nüfus yaşlanırken bazı bölgelerde de gençlerin sayısında artış var.

Rapora yansıyan çarpıcı sonuçlardan biri de şehirlerde yaşayanların sayısının artması. Ayrıca BM verilerine göre, son 50 yılda ortalama yaşam süresi 48 yıldan 68 yıla çıktı.

Yaşlılara yönelik politikalar
BM Nüfus Fonu Başkanı Nijeryalı Babatunde Osotimehin, dünya nüfusunda yaşlı sayısının artışına dikkat çekerek “Bugün 60 yaşını geçmiş 893 milyon insan var. Yüzyılın ortasında bu sayı 2 milyar 400 milyona çıkacak” dedi.

BM yetkilisi, yaşlıların toplum içinde etkin bir rol alabilmeleri için neler yapılabileceği üzerine devletlerin daha fazla yoğunlaşması gerektiğini de vurguladı.

Yenidoğanlarda ölüm oranı azalıyor
BM raporuna göre, dünya nüfusunun yüzde 43’ü 25 yaşın altında. Kimi ülkelerde bu oran yüzde 60′ı buluyor. Genç nüfustaki artışın başlıca nedenlerinden biri, çocuk ölümlerinin üçte iki oranında gerilemiş olması.

Daha önce doğan her bin bebekten 133’ü ölürken bu sayı şimdi 46’ya düşmüş durumda. Diğer yandan 1950 yılında bir kadın ortalama 6 çocuk yaparken 2011 yılında bir kadının yaptığı ortalama çocuk sayısı 2.5 oldu.

Hindistan Çin’i sollayacak
Raporda ayrıca her üç kişiden ikisinin Asyalı olduğu belirtiliyor. Dünya nüfusunun geri kalan yüzde 40’lık bir bölümü ise yeryüzünün diğer bölgelerine dağılmış durumda.

Bu yüzyılın sonunda Afrikalılar’ın sayısının da 1 milyardan 3 milyar 600 milyona çıkacağı tahmin ediliyor. Bu sırada Asyalılar’ın sayısı da 5 milyar 200 milyonla tepe noktasına ulaşacak. Ardından nüfustaki bu artış eğilimi yerini azalmaya bırakacak.

Tahminlere göre, 2025 yılında Hindistan, Çin’i geçerek 1 milyar 460 milyon insanla dünyanın en büyük nüfusuna sahip ülkesi olacak.

Şehirlerle kırsal kesim arasındaki nüfus dengesi de giderek bozuluyor. Her gün daha fazla insan şehirlere göç ediyor. Tahminlere göre, 40 yıl sonra Amerika kıtasının kuzeyinde ve güneyinde yaşayan insanların yüzde 90’ı şehirlerde hayatını sürdürecek.

Avrupa’da ise bu oran yüzde 73’ten yüzde 85’e çıkacak.

Teknoport'da Benzer Yazılar:

  • Bugün Dünya Nüfus Günü Birleşmiş Milletler’in verilerine göre, dünya nüfusu 2025 yılına kadar sekiz milyara ulaşacak, nüfusta gerilemenin başlamasının beklendiği 2050 yılına kadar ise dünya üzerindeki insan sayısı dokuz milyarı aşacak....
  • 1.2 milyar kişi Wi-Fi kullanıyor Dünya çapında 1,2 milyar kişinin, Wi-Fi/Hotspot kablosuz erişim noktaları üzerinden internete bağlandığı belirlendi. ...
  • 7 milyar kişi içinde kaçıncısınız? Tarihin büyük bir bölümünde çok yavaş artan nüfus, son 50 yılda iki kattan daha fazla arttı ve 7 Milyara ulaştı. İnsanın hikayesinde siz nerede yer alıyorsunuz? 7 milyar kişi arasında...
  • Dünyada 5 milyar cep telefonu abonesi var BM Uluslararası Telekomünikasyon Birliği (ITU) raporuna göre, cep telefonu aboneliği 2009 yılı sonu itibariyle 4,6 milyara ulaştı, bu yıl da 5 milyarı bulacağı hesaplandı....

Türk Basınından:

You've either entered a category ID that doesn't exist or have no feeds configured for this category. Edit the shortcode on this page with a category ID that exists, or go here and and get an ID that does exist in your admin panel.
Etiketler: , ,

“Pazartesi günü yedi milyar oluyoruz” için yorum sayısı: 0

Yorumunuzu yazın...