IEA fosil yakıt teşvikleri konusunda yeniden uyardı

7 Ekim 2011

 

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) tarafından her yıl hazırlanan Dünya Enerji Görünümü Raporu’nda fosil yakıt teşviklerinin acilen azaltılması çağrısında bulundu.

Ajansın geçen yıl yaptığı benzer açıklamalara karşılık veriler ilgili teşviklerin 2010 yılında 93 milyar dolar artarak, yarım trilyon dolara yaklaştığını gösteriyor.

2010 yılında 28 OECD ülkesinde fosil yakıt teşvikleri için 409 milyar dolar harcandı. 2009 yılında bu rakam 312 milyar dolar idi. 2010 yılında sağlanan teşviklerde petrol türevlerinin payı 193 milyar dolar olurken, doğal gaz için ise 91 milyar dolar oldu.

En büyük teşvik İran ve Suudi Arabistan hükümetleri tarafından sağlanıyor iken, Hindistan, Çin ve Rusya’nın ters yöndeki olumlu adımları ise IEA’nın geçen yıl 2015 için öngördüğü 660 milyar dolarlık toplam teşvik miktarının 2020′ye ötelenmesini sağladı.

Paris’te konuya ilişkin açıklamalarda bulunan IEA Baş Ekonomisti Fatih Birol’a, göre uygulanan bu teşviklerin azaltılması enerji verimliliği ile yenilenebilir enerji teknolojilerinin gelişmesine, ekonomik büyümenin sağlanmasına ve karbon emisyonun azaltılmasına önemli katkı sağlayacak. Teşviklerin azaltıldığı takdirde 2020 yılında fosil yakıt tüketiminin yüzde 4 oranında düşeceği ve karbon emisyonunun yüzde 6 oranında azalabileceği öngörülüyor.

Teknoport'da Benzer Yazılar:

  • Yakıt pili, hidrojen enerjisi ve ilgili nanoteknoloji pazarı 2014 yılında 14 Milyar Dolara ulaşacak Yayınlanan yeni bir rapor, dünya üzerinde yakıt pili, hidrojen enerjisi ve ilgili nanoteknolojilerle ilgilenen 3870 organizasyon bulunduğunu, 2008 yılında bu alanlarda yapılan harcamaların 8,4 Milyar Dolara ulaştığını gösteriyor....
  • Nükleer yakıt bankası Dünya çapında 60 kadar ülkenin nükleer program geliştirmek istediği sanılıyor. Ve bu, nükleer silah yapımında da kullanılabilecek zenginleştirilmiş uranyum miktarının artması anlamına geliyor. Bu soruna çözüm önerilerinden biri, Birleşmiş Milletler...
  • Yenilenebilir enerji teşvikleri yatırımcıyı üzdü Enerji Bakanı Taner Yıldız, Yenilenebilir Enerji Kanunu’ndaki değişikliklerin bu hafta TBMM’ye gelebileceğini, rüzgarda 5.5 euro/cent, hidroelektrikte 5.5 euro/cent, jeotermalde 8 euro/cent, güneşte 10 euro/cent, biyokütlede ise 12 euro/cent teşvik uygulamayı...
  • Fosil enerji kaynaklarına veda zamanı Meksika Körfezi’ndeki petrol felaketi, gözleri yenilenebilir enerjilere çevirdi. Uzmanlar, kaynakların azalması, iklim değişikliği ve çevre faktörü yüzünden fosil enerji kaynaklarına veda etmek gerektiğini söylüyor. ...

Türk Basınından:

You've either entered a category ID that doesn't exist or have no feeds configured for this category. Edit the shortcode on this page with a category ID that exists, or go here and and get an ID that does exist in your admin panel.
Etiketler: , ,

“IEA fosil yakıt teşvikleri konusunda yeniden uyardı” için yorum sayısı: 0

Yorumunuzu yazın...