Bu test yaşamınızı değiştirebilir

3 Ekim 2011

 

(Cumhuriyet) Dünyada 3 merkez kan testiyle hücre yaşınızı ve ne kadar yaşayacağınızı söylüyor. Test ya felaketiniz oluyor ya yüzünüzü güldürüyor.

Genetik parmak izimiz olan DNA’nın yapı taşı kromozomların ucundaki telomerler, ömür süremizin sırrını barındırıyor. Hücrelerin bölünüp yenilenmesini sağlayan telomerler, her bölünüp yenilenmede kısalıyor.

Sonunda öyle bir noktaya geliniyor ki hücreler artık bölünemez oluyor ve yenilenemiyor. Kısa telomerlerin sayısı ne kadar az ise bu o kadar uzun yaşayacağınız anlamına geliyor. Çünkü telomerler kısaldıkça hücrelerin bölünmesi zorlaşıyor, yenilenemeyen hücreler ölüyor ve yaşlanma ayrıca yaşlanmaya bağlı hastalıklar da başlıyor.

Telomerlerin bakımını ise uçlarındaki telomeraz enzimi yapıyor. Telomerazlar kısalan telomerleri onarıyor.

Eğer telomerazlar sağlıklı işlemezse, o zaman yaşlanma süreniz hızlanıyor.

Kırmızı 6’yı gösteriyor
Klinikteki uzmanlar, 41 ila 50 yaş aralığındaki birinin kısa telomerlerinin oranının yüzde 23 olması gerektiğini söylüyorlar.

İlk aşamada vücudunuzdaki kısa telomerlerin oranı ölçüldükten sonra, bir grafikte bu oranın denk geldiği biyolojik yaşı görüyor ve biyolojik yaşınızı öğreniyorsunuz. Benim grafiğimde o kırmızı nokta “6” yaşı gösteriyor.

Telomer nedir?
Telomer, kormozomların bütünlüğünü korumada temel bir role sahip kromozom uçlarıdır. Telomerler, hücrelerin bölünüp yenilenmesini sağlarken her bölünüp yenilenmede kısalırlar. Bir zaman sonra da hücreler artık bölünemez oluyor ve yenilenemiyor. Telomerlerin bakımını ise uçlarındaki telomeraz enzimi yapıyor. Telomerazlar kısalan telomerleri onarıyor.

Testi kim yapıyor?
Genetik biliminin 2005’te keşfedilen bu yeni alanında çalışan 3 firma var. İkisi ABD’de. Telomer analiz teknolojisi alanında Avrupa’daki tek merkez ise İspanya’daki Life Lenght firması.

Test kaç yıldır yapılıyor?
Test 5 yıl önce Doktor Maria Blasco tarafından geliştirildi. İspanyol Ulusal Kanser Araştırma Enstitüsü bu işe milyon eurolarca yatırım yaptı.

Bugüne kadar ne kadar test yapıldı?
Yaklaşık 600 test yapıldı.

En çok hangi ülkeden testi yaptırmak için gelen oldu?
Çoğunlukla İspanyollar ama ABD, Kanada, Almanya, İngiltere’den de testi yaptırmaya gelen var.

Testin fiyatı ne kadar?
Testin fiyatı 500 euro.

Teknoport'da Benzer Yazılar:

  • Biyolojik yaşın gerçek göstergesi DNA’da saklı Leicester Üniversitesi'nden Nilesh Samani, DNA'sında "telomer" adı verilen bileşenin uzunluğu veya kısalığına göre insanların ömrünün değiştiğini, birçok hücrede telomerlerin, hücreler bölündükçe ve yaşlandıkça kısaldığını, telomerlerin biyolojik yaşın bir göstergesi olarak...
  • DNA yapısı kanserde etkili DNA'sında "telomer" adı verilen bileşen kısa olan kişilerde kansere yakalanma riskinin daha fazla olabileceği belirlendi....
  • Akıllı telefon üzerinde mobil test cihazı Kaliforniya Üniversitesi (UCLA) Elektik Mühendisliği bölümünden Doçent Dr. Aydoğan Özcan, laboratuvarında ekibiyle birlikte akıllı telefonlar üzerinde kan tahlili, alerji testi gibi analizleri yapabilecek mobil test cihazları geliştiriyor....
  • Evde kan testi dönemi başlıyor Dünya sağlık sistemindeki test ve tahlil dönemi plastik testlerle kökünden değişecek. İngiltere Swansea Universitesi’nce geliştirilen bir yöntemle canlı kan antikorları mürekkebe konularak kaydediliyor ve böylece güvenli ve çabuk bir yolla...

Türk Basınından:

You've either entered a category ID that doesn't exist or have no feeds configured for this category. Edit the shortcode on this page with a category ID that exists, or go here and and get an ID that does exist in your admin panel.

“Bu test yaşamınızı değiştirebilir” için yorum sayısı: 0

Yorumunuzu yazın...