NATO füze kalkanı sisteminin radarı Türkiye’ye kuruluyor

2 Eylül 2011

 

(NTVMSNBC) Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Selçuk Ünal, ABD tarafından NATO’ya tahsis edilen erken uyarı radarının Türkiye’de konuşlandırılmasının öngörüldüğünü açıkladı.

Yazılı bir açıklama yapan Sözcü Selçuk Ünal, ”NATO, Türkiye dahil bütün müttefik ülkelerin katıldığı kapsamlı bir danışma süreci sonunda yeni stratejik konseptini geçtiğimiz sene Lizbon’da gerçekleştirilen NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi’nde kabul etmiştir. Yeni Konsept İttifak’ın 21. yüzyıl güvenlik sınamalarına mukabele edebilmesini ve savunma yeteneklerine dayalı olarak NATO’nun caydırıcılığının güçlendirilmesini teminen atılacak adımları ortaya koymaktadır. Bu bağlamda öne çıkan hususlardan birisi de yeni stratejik konseptte ittifakın günümüz koşullarını ve gelişen teknolojileri de dikkate alacak şekilde caydırıcı ve savunmaya yönelik yetenekler geliştirilmesi boyutuna ağırlık verilmesidir” dedi.

Ünal, sözlerini şöyle sürdürdü: ”Bu çerçevede, NATO’nun caydırıcılığına katkı sağlamak üzere balistik bir füze tehdidine karşı savunma sistemi geliştirilmesi kararı keza Lizbon Zirvesi’nde alınmıştır. Ülkemiz bu karara yönelik çalışmalara başından itibaren destek vermiş ve sürece aktif katkıda bulunmuştur. Müttefik ülke kuvvetleri, toprakları ve halklarının korunmasına yönelik olan bu NATO yeteneğinin mimarisinde ülkemizin üstleneceği sorumlulukla ilgili teknik çalışma ve müzakereler hükümetimizin talimatı doğrultusunda ilgili kurum ve kuruluşlarımızın yakın iş birliği ve eşgüdümü içinde yürütülmüş, nihayet bu çalışmalarda sonuç aşamasına gelinmiştir. Bu bağlamda söz konusu mimarinin bir unsurunu teşkil edecek olan ve ABD tarafından NATO’ya tahsis edilen erken uyarı radarının ülkemizde konuşlandırılması öngörülmektedir.”

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, ”Türkiye’nin bu unsura ev sahipliği yapması ülkemizin NATO’nun yeni stratejik konsepti çerçevesinde geliştirilen söz konusu savunma sistemine katkısını oluşturacak, NATO’nun savunma kapasitesini ve ulusal savunma sistemimizi güçlendirecektir” diye konuştu.

RUSYA: TEHDİT OLUŞTURMAZ
Rusya’nın NATO Özel Temsilcisi Dimitriy Ragozin, NATO’nun Türkiye’ye yerleştirmeyi planladığı erken uyarı sisteminin Rusya’nın güvenliğine karşı bir tehdit oluşturmadığını söyledi.

Teknoport'da Benzer Yazılar:

  • Füze kalkanında uzlaşma NATO’nun tarihi öneme sahip Lizbon Zirvesi’nde 28 üye ülke füze savunma sisteminde uzlaşmaya vardı....
  • Siber saldırılı stratejik belge görüşmesi NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen’in dün Ankara’ya yaptığı günü birlik ziyaretine, Türkiye’nin veto ettiği NATO-AB liderler görüşmesi, ittifakın 19-20 Kasım’da Lizbon’da yapılacak zirvesi ile yeni hazırladığı ve siber savunmayı...
  • “Türkiye’ye 2015’te füze kalkanı kurulacak” iddiası İngiliz basınına göre, ABD füze kalkanı projesi yerine İran’a karşı iki aşamalı bir plan hazırladı. Önce Akdeniz’e konuşlu ABD gemileri bölgeyi koruyacak. 2015’te ise Türkiye’ye füze sistemleri kurulacak....
  • NATO da sosyal iletişime önem veriyor Soğuk Savaş döneminde kurulan bir güvenlik örgütü olan NATO, yeni bin yılda neden varlığını sürdürmesi gerektiğini genç kuşaklara anlatmak için yeni ve farklı yollar deniyor. NATO, gençlere ulaşabilmek için Twitter...

Türk Basınından:

You've either entered a category ID that doesn't exist or have no feeds configured for this category. Edit the shortcode on this page with a category ID that exists, or go here and and get an ID that does exist in your admin panel.

“NATO füze kalkanı sisteminin radarı Türkiye’ye kuruluyor” için yorum sayısı: 0

Yorumunuzu yazın...