Siber saldırı öldürücü olabilir!

12 Ağustos 2011

 

(HaberTürk) Kablosuz bağlantısı olan tıbbi cihazlara dışarıdan müdahalenin mümkün olduğu ispatlandı.

Vücuda yerleştirilebilen kalp ritmi, kan seviyesindeki şeker seviyesi gibi ölçütleri takip edip gerekli ayarlamaları yapabilen tıbbi cihazlar gün geçtikçe yaygınlaşıyor.

Fakat bunlardan kablosuz bağlantı ile erişim imkanı sağlayanların siber saldırılara maruz kalabileceği ve kullanan hastalarda hayati tehlikeye bile yol açabileceği ispatlandı.

KENDİ TIBBİ CİHAZINA SALDIRI DÜZENLEDİ
TechWorld News’e göre güvenlik uzmanı ve şeker hastası olan Jerome Radcliffe, uzun zamandır(iki yıldır) kendi kullanmakta olduğu kablosuz bağlantısı(wireless) olan vücuduna implante edilmiş kandaki şeker seviyesini düzenleyen tıbbi cihazına, siber saldırılar düzenliyordu.

Çünkü cihazına başkasının da kendisi gibi siber saldırı yoluyla girip cihaz ayarlarını değiştirme olasılığından kaygı duyuyordu. Bu yüzden kablosuz bağlantı sunan tıp cihazlarına dışarıdan bir saldırı olup olmayacağını test etmeye girişti ve dışarıdan müdahale edilebileceğini, kendi tıbbi cihazı insülin pompasına saldırıda bulunarak, ispatlamayı başardı. Şu an için bu cihazlara saldırı düzenlemek çok çaba, bilgi gerektirse ve zorluk içerse de uzaktan müdahalenin olasılık dahilinde olduğu gösterilmiş oldu.

YAKLAŞIK YARIM KİLOMETREDEN BİR TIBBİ CİHAZA SALDIRI MÜMKÜN
Bu işi nasıl başardığını da sonra, Black Hat Security Conference’ta kalbin atış hızını ayarlayan aygıtlara, insülin pompalarına ve vücuda implante edilmiş kalp ritmi düzenleyecilerine yaklaşık yarım kilometreden nasıl iz bırakmadan saldırılar düzenlenebileceğini ayrıntılarıyla sundu. Böylece kablosuz erişim imkanı sağlayan cihazların güvenilirliği tartışılır hale geldi.

40 MİLYONUN ÜZERİNDE SALDIRIYA AÇIK BU TARZ TIBBİ CİHAZ VAR
Kablosuz erişim imkanı sağlayan Bluetooth Special Interest Group’un yaptığı açıklamaya göre, şu an pazarda 40 milyonun üzerinde Bluetooth destekli sağlık ve tıp cihazı bulunuyor.

RİSK GİDEREK ARTIYOR
Parks Associates’te mobil ve sağlık araştırmaları yöneticisi olan Harry Wang tıbbi cihazların büyük bir kısmının ağlara şu anda bağlı olmadığını söylerken bunun değişmekte olduğunu da vurguluyor.

Teknoport'da Benzer Yazılar:

  • Türkiye’den 20 ülkeye siber saldırı Avrupa'da 20 ülkenin resmi kurumlarına ait bilgisayarlar, Türkiye ve Panama üzerinden siber saldırıya uğradı. Yeni casus virüs "MiniDuke"un hedefinde, söz konusu ülkelerin siyasi politikalarıyla ilgili gizli belgeler vardı....
  • ABD’den Çin’e 7 bin siber saldırı! Son günlerde Çinli hackerlerin ABD'ye saldırı gerçekleştirdiği haberlerine karşın Çin de ABD'den 7 bin 300 siber saldırı aldığını açıkladı....
  • Pentagon’a siber saldırı ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, siber saldırılar sonucu çok büyük bir veri hırsızlığının kurbanı olduğunu açıkladı. Toplam 24 bin önemli belge hackerlar tarafından çalındı....
  • Dev şirkete siber saldırı güçlükle önlendi ABD savunma sanayi şirketi Lockheed Martin'in enformasyon sistemleri şebekesine siber saldırı düzenlendi....

Türk Basınından:

You've either entered a category ID that doesn't exist or have no feeds configured for this category. Edit the shortcode on this page with a category ID that exists, or go here and and get an ID that does exist in your admin panel.

“Siber saldırı öldürücü olabilir!” için yorum sayısı: 0

Yorumunuzu yazın...