Uzaydaki çöpleri nasıl toplamalı?

11 Ağustos 2011

 

(BBC) Bilimadamları, uzayda harcanmış roket artıkları ve işlevini yitirmiş uydu parçalarından oluşan çöplerin önünü almak için yeni bir yöntem üzerinde düşünüyor.

Uzaya gönderilecek bir uydunun uzay yolculuklarından artakalan ve dünyanın yörüngesinde dolaşıp duran nesnelere ulaşması öngörülüyor.

Plan uyarınca bu uydu, bir itici yardımıyla çöpleri Dünya’nın atmosferine geri atacak, ve çöpler atmosfere girdikleri anda yanarak yok olacak.

Araştırmacılar, robot kollara sahip sahip küçük uydular üzerinde düşünüyor. Kollardan biri roket atığını durdururken, diğeri ise atığı yörüngeden çıkaracak itici gücü çalıştırmaya yarayacak.

Yer yüzeyinden iki bin kilometre yukarı uzanan bölgeyi tanımlayan Alçak Dünya Yörüngesi’nde 10 santimetreden büyük 17 bini aşkın obje bulunuyor.

İlerideki olası bir sorun, bu objelerin her birinin daha binlerce küçük parçaya bölünme potansiyeline sahip olması.

Öneriyi hazırlayan İtalyan Uzay Araştırmaları Merkezi’nden Marco Castronuovo, “Bu bir hayli güç, ama aynı zamanda acilen çözülmesi gereken bir mesele” diye konuştu.

Castronuovo, sorunun her geçen gün eklenen yeni çöplerle daha da büyüyeceğine dikkat çekti.

1978′de NASA’dan bir bilim adamının ortaya attığı ve Kessler sendromu denen zincir etkisinin oluşması olasılığı, uzmanları kaygılandırıyor.

Buna göre her bir parça diğerine çarparak dev bir enkaz bulutu oluşturuyor ve Alçak Dünya Yörüngesi’nin bir çok yerini kullanılamaz hale getiriyor.

Üstelik bu çöp yığını sadece yörüngedeki uydular için değil, Uluslararası Uzay İstasyonu ve diğer insanlı uzay seyahatleri için de risk teşkil ediyor.

“Acta Astronautica” adlı bir dergide yer alan habere göre böyle uydular kullanılarak ve çok da masraf yapılmadan, yılda 10 dev obje, Dünya yörüngesinden temizlenebilir.

Yapılan yeni araştırma kapsamında yerden 850 km yüksekliğinde 60′ı aşkın obje belirlendi.

Castronuovo, “Bu objelerin bir çoğu yaşam sürelerinin sonuna yaklaşmış olsalar da, işbirliğine yanaşmayan ülkelere aitler. Uzay çöplerini kimin toplayacağına ilişkin herhangi bir düzenleme de bulunmuyor.” diyor.

Bunların üçte ikisine bakıldığında her birinin üç tondan fazla ağırlığının olduğu ve saatte 7,5 km hızla ilerledikleri görülüyor.

Bir çoğunun harcanmış yakıt atıkları olduğunu söyleyen Doktor Castronuovo, çalışmalara ilk olarak bu objelerden başlanması gerektiğini savunuyor.

Teknoport'da Benzer Yazılar:

  • Uzay çöpleri tehdit oluşturmaya başladı Amerika Birleşik Devletleri'nde araştırmacılar Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi NASA'yı, dünya yörüngesinde insanların yol açtığı uzay çöplerinin makul sınırı aşma noktasında olduğu konusunda uyardı....
  • Rusya uzaydaki çöpü temizleyecek Uzayda artık kulllanılmamakta olan uydular sadece ortalıkta gezinmiyorlar, aynı zamanda uzay yolculuklarını da tehlikeye atıyorlar. Bu sebebten Rusya, uzayda bulunan 600 parçalık çöplüğü toplamak için 2 milyar dolarlık bir bütçe...
  • Dünya boyutunda gezegenler çoğunlukta "Science" dergisinde yayımlanan yeni bir makalede, yerküre boyutlarındaki "küçük" gezengenlerin çoğunlukta olduğu iddia edildi....
  • Uzayı en çok kim kirletiyor? Dünya yörüngesindeki kirlilikten üç ülke sorumlu. Çin, ABD ve Rusya. Çin yüzde 40'la ilk sırada....

Türk Basınından:

You've either entered a category ID that doesn't exist or have no feeds configured for this category. Edit the shortcode on this page with a category ID that exists, or go here and and get an ID that does exist in your admin panel.

“Uzaydaki çöpleri nasıl toplamalı?” için yorum sayısı: 0

Yorumunuzu yazın...