Kayıp halka uzaydan geldi

9 Ağustos 2011

 

(Milliyet) Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesinin (NASA) karbon göktaşları üzerinde yaptığı yeni bir araştırmada, bunların, DNA için gerekli yapı taşlarından bazılarını Dünya’ya getirmiş olabilecekleri ortaya çıktı.

Amerikan Ulusal Bilimler Akademisi’nin dergisinde yayımlanan araştırma, uzun süredir tartışılan ilk yaşam biçimlerinin oluşumu için gerekli malzemenin bir kısmının Dünya’ya göktaşlarıyla geldiği yolundaki teoriye yeni ve kuvvetli bir destek sağladı.

Bilimadamları araştırmalarında, DNA ve RNA’nın yapımına katkıda bulunan nükleik asidin temelini oluşturan karbon kondriti adı verilen 11 organik açıdan zengin göktaşını spektrometre cihazlarıyla taradı.

Araştırmacılar, 3 pürin (ürik asit başta olmak üzere pürin cisimciklerinin ana unsurunu oluşturan kompleks yapıda azotlu bileşik) nükleik asit temeli buldu.

Karbonlu kondritler yaygın olarak bulunan bu materyalin, dünyadaki biyolojik yapıda çok ender veya hiç bulunmadığına işaret eden bilimadamları, ayrıca bu göktaşlarının düştüğü yerin yakınındaki toprak ve buz örneklerinde de bu üç karışımdan hiçbir ize rastlamadıklarının altını çizdi.

Araştırmaya katılan Washington’daki Carnegie Jeofizik Laboratuvarı Enstitüsü’nden Jim Cleaves, Dünya’nın biyokimyasında belirgin bir şekilde bulunmayan nükleik asit temeli bileşenleri tespit etmenin, bunların dünyadışı kaynakları olabileceği teorisine destek verdiğini belirtti.

Amerikalı bilimadamı, bunun göktaşlarının Dünya’da yaşam için temel yapı taşlarını sağlayan moleküller malzeme kiti olabileceklerini ortaya koyduğunun altını çizdi.

Teknoport'da Benzer Yazılar:

  • 47 milyon yıllık fosil kayıp halka mı? Almanya'da 1980'li yıllarda bulunan 47 milyon yıllık bir primat fosili, New York Doğal Tarih Müzesi'nde ziyarete açıldı....
  • 3 sarmallı DNA üretildi DNA’ya üçüncü sarmalı eklemeyi başaran bilimadamları, daha önce varolmayan yapay canlı üretimi ve genetik hastalıkların ortadan kaldırılması için ilk adımı attı. ...
  • Kuyruklu yıldızda yaşam izi Amerikan uzay kurumu NASA'nın bilim adamları, Stardust uzay aracının Wild 2 kuyruklu yıldızından getirdiği örneklerde, yaşamın temel yapı taşlarından glisin amino asiti buldu....
  • Mars’ta çevre problemi Mars görevlerinde kullanılan araçlardaki roketler için itici güç sağlamakta kullanılan perklorat adlı madde gezegenin yüzünü kirletmiş olabilir....

Türk Basınından:

You've either entered a category ID that doesn't exist or have no feeds configured for this category. Edit the shortcode on this page with a category ID that exists, or go here and and get an ID that does exist in your admin panel.
Etiketler: , ,

“Kayıp halka uzaydan geldi” için yorum sayısı: 0

Yorumunuzu yazın...