20 Milyon yaşında maymun kafatası bulundu

2 Ağustos 2011

 

(CNNTürk) Bilim adamları Uganda’nın kuzeyinde, dünyanın bu bölgesindeki evrim tarihine ışık tutabilecek 20 milyon yaşında büyük bir maymuna ait kafatası ortaya çıkardı.

Fransız ve Ugandalı paleontologlar, bu döneme ait büyük bir maymunun ilk kez tam bir kafatasının bulunduğunu belirterek, fosilin çok önemli olduğunu ve bilim dünyası haritasına Uganda’yı ekleyeceğini vurguladı.

Fosilleşmiş kafatasının, bu bölgede yaşayan büyük bir maymun türünün uzak kuzeni Uganda Pithecus Major türü bir erkeğe ait olduğunu belirten bilim adamlarına göre, kafatası üzerinde yapılan ilk inceleme, fosilin ağaçlarda yaşayan otçul, yaklaşık 10 yaşında bir hayvana ait olduğunu gösteriyor.

25 yıldır Uganda’da kazı yapan Fransız paleontologlar, fosilin x ışınıyla incelenmek üzere Paris’e götürüleceğini, daha sonra Uganda’ya gönderileceğini belirtti.

Teknoport'da Benzer Yazılar:

Türk Basınından:

You've either entered a category ID that doesn't exist or have no feeds configured for this category. Edit the shortcode on this page with a category ID that exists, or go here and and get an ID that does exist in your admin panel.

“20 Milyon yaşında maymun kafatası bulundu” için yorum sayısı: 0

Yorumunuzu yazın...