NASA Mars’a Göndereceği Yeni ‘Gezgin’i Tanıttı

25 Temmuz 2011

 

(VOA) Amerika Uzay ve Havacılık Dairesi NASA, uzun süredir beklenen, Mars’a göndereceği yeni gezgin aracını ve bu aracın hangi bölgeye indirileceğini açıkladı. Yeni Mars gezgini 2012 Ağustosu’nda gezegenin yüzeyine indirilecek.

NASA yetkilileri, 2 buçuk milyon dolara mal olan altı tekerlekli yeni gezginin adını Curiosity, yani “Merak” koydu. Curiosity, Kızıl Gezegen’de 154 kilometre çapındaki Gale Krateri’ne tekerlek koyacak. Krater, gezegende 150 ayrı iniş alanı arasından seçildi.

Yeni gezgin bu yıl sonunda uzaya gönderilecek. Mars’a indiği zaman Curiosity’nin görevi “bir Mars yılı” yani yaklaşık iki Dünya yılıyla sınırlandı.Gale Krateri’nin seçilmesinde önemli unsur bölgenin istisnai şekilde fazla çeşitlilik içermesi. Mars Bilim Laboratuarı’nın amacı gezegende eskiden yaşanabilir alanların bulunup bulunmadığını keşfetmek. Uzmanlar kraterde eskiden akarsu bulunduğuna inanıyor. Kraterde ayrıca uzmanların çalışabileceği bir de dağ bulunuyor. Bu kez yeni Mars gezgininin Kızıl Gezegen’in çevre tarihine önemli ışık tutması umuluyor.

Uzmanlar gezginin üzerindeki aygıtlarla Gale Krateri’nin geçmişte tek hücreli organizmaların yaşamasına elverişli alanlar sağlayıp sağlamadığını inceleyecek. Bu da geçmişte Mars’ta yaşam olup olmadığını anlamak için önemli bir adım. Ancak uzmanlar Curiosity’nin asıl amacının Mars’ta yaşam olup olmadığını ya da tek hücreli canlı fosilleri aramak olmayacağına dikkati çekiyor.

Bir ton ağırlığındaki Curiosity’de inceleme yapmak için renkli ve yüksek çözünürlüklü çekim yapabilen video kameraların da bulunduğu on özel aygıt bulunacak.

Gale Krateri adını Avustralyalı gökbilimci Walter F. Gale’den alıyor.

NASA Mars’a ilk olarak 20 Temmuz 1976’da Viking 1 aracını göndermişti.

Teknoport'da Benzer Yazılar:

  • NASA’nın yeni Mars robotu rampada NASA'nın Kızıl Gezegen'de bir zamanlar yaşam için uygun ortam olup olmadığını belirlemek üzere tasarladığı 2,5 milyar dolar değerindeki yeni tekerlekli robotu Mars Science Laboratory Curiosity, rampada fırlatılmayı bekliyor....
  • NASA ve ESA’dan Mars için işbirliği Amerikan ve Avrupa uzay ajansları NASA ile ESA, Mars'ın keşfi ve Kızıl Gezegen'e gönderilecek uzay araçları için güç birliği yapmak üzere anlaşma imzaladı....
  • Mars’ın keşfinde yeni bir aşama Mars keşif aracı Curiosity, gezegen yüzeyindeki ilk kaya delme işlemini gerçekleştirdi....
  • Nasa henüz açıklayamadı! NASA’nın Mars keşif aracı Curiosity, Kızıl Gezegen’de deneylerine devam ederken, büyük merak uyandıran keşiflerde bulunmaya dev...

Türk Basınından:

You've either entered a category ID that doesn't exist or have no feeds configured for this category. Edit the shortcode on this page with a category ID that exists, or go here and and get an ID that does exist in your admin panel.
Etiketler: , ,

“NASA Mars’a Göndereceği Yeni ‘Gezgin’i Tanıttı” için yorum sayısı: 0

Yorumunuzu yazın...