Pentagon’a siber saldırı

15 Temmuz 2011

 

(Deutsche Welle) ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, siber saldırılar sonucu çok büyük bir veri hırsızlığının kurbanı olduğunu açıkladı. Toplam 24 bin önemli belge hackerlar tarafından çalındı.

ABD Savunma Bakanı Yardımcısı William Lynn, ABD’nin yeni siber savunma planını içeren strateji belgesini kamuoyuna tanıttığı toplantıda, Mart ayında Pentagon’un anlaşmalı olduğu bir firmanın bilgisayarlarına yapılan hacker saldırısında toplam 24 bin önemli belgenin çalındığını duyurdu. Söz konusu firma Pentagon’a silah sistemleri ve diğer askeri teçhizatları temin ediyor. Lynn, siber saldırıların kaynağına ve söz konusu belgelerin içeriğine dair ayrıntılı bilgi vermekten kaçındı, ancak saldırıların yurtdışı kaynaklı gizli servislerin işi olduğunu söyledi. ”New York Times” gezetesinin haberine göre ise geçmişte yaşanan benzer saldırılarda sık sık Çin ve bazı vakalarda da Rus gizli servislerinden şüphelenilmişti.

Pentagon’un yeni stratejisi

Lynn, söz konusu saldırının, bugüne kadar Amerikan güvenlik güçlerine yapılmış en büyük siber saldırı olduğunu belirtti. Lynn ayrıca, son yıllarda çalınan önemli verilerin büyüklüğünün birkaç TeraByte’ı bulduğunu, bunların çoğunun Pentagon’un havacılık, gözetleme ve internet güvenliği tekniği ile uydu iletişim sistemlerine ait veriler olduğunu kaydetti. ABD Savunma Bakanı Yardımcısı Lynn, Pentagon tarafından finanse edilen Washington’daki Ulusal Savunma Üniversitesi’nde yaptığı konuşmada, bugüne kadar kullanılan siber savunma tekniklerinin veri sızdırılmasına engel olamadığını vurguladı ve ”Dijital bilgi depolarımızı korumak için daha çok yol kat etmemiz gerekiyor” diye konuştu.  

ABD Savunma Bakanı Yardımcısı William Lynn tarafından tanıtılan yeni siber savunma stratejisinin temelinde Pentagon’un yabancı ülkelerle sıkı bir işbirliği yapması ve ortak bir savunma tabanı oluşturulması yatıyor. ABD Savunma Bakanlığı diğer devletlerle ortak bir uyarı sistemi ve eğitim programı geliştirmek istiyor. Lynn, bunu ”Hiçbir devlet veya organizasyon siber saldırılara karşı yalnız başına etkili bir savunma yapabilecek durumda değildir” şeklinde gerekçelendirdi. Bu stratejinin, geçen yıl kurulan Siber Güvenlik Komutanlığı tarafından hayata geçirilmesi öngörülüyor.

Teknoport'da Benzer Yazılar:

Türk Basınından:

You've either entered a category ID that doesn't exist or have no feeds configured for this category. Edit the shortcode on this page with a category ID that exists, or go here and and get an ID that does exist in your admin panel.

“Pentagon’a siber saldırı” için yorum sayısı: 0

Yorumunuzu yazın...