İstanbul taksisini seçti

2 Temmuz 2011

 

(Hürriyet) İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Taksi Tasarım Proje Yarışması sonuçlandı. Oylamaya katılan 340 Bin İstanbullu, B Model Taksiyi “İstanbul’un taksisi” olarak seçti.

Yarışmanın resmi web sitesinden yapılan oylama, 4 farklı kategoride gerçekleşti. İstanbullu, Genel Taksi Tasarımı kategorisinde yüzde 41.2 oy oranıyla B modelini İstanbul’un taksisi olarak seçti.

Aynı kategoride yarışan;
A projesi: % 28,5
C Projesi: % 18,5
D Projesi: %11,7 oranında oy aldı.

GENEL TAKSİ TASARIMININ ÖZELLİKLERİ

-Araç, teknolojik gelişmelere uygun, yüksek güvenlik ve emniyet tedbirlerine sahip, geniş iç hacimli, minimum fiziksel yer kaplama alanına sahip, engellilerin ve çocukların ihtiyaçlarını rahat karşılayabilecek özelliklere sahip.

-Motor sisitemi; plug-in hibrit.

-3+1 yolcu koltuk düzeni ile geniş iç dizayna sahip araçta, sürücü mahallinin yanı tamamen bagaj olarak tasarlandı.

-Araç içi güvenliğin sağlanabilmesi amacıyla kapı üstleri ile direksiyondan çıkan hava yastıkları ile immobilizer sistemi yer alıyor.

- Araçta, sürücü ve yolcular için özel olarak tasarlanmış LCD panel bulunuyor.
Bu ekran ile bilgilendirici yayınlar yapılabildiği gibi internete de girilebiliniyor. Bu panele entegre pos makinesi ile yolcular ödemelerini kredi kartı ile de gerçekleştirebilecek.

EKO ARAÇ

Tarihi bölgelerde, indirme bindirme noktalarında kolaylıklar getirmesi amaçlanan Eko taksi tasarım modelinde ise % 41,8 oy oranı ile C Modeli seçildi. Araçta yer alan navigasyon ekranı ile; şehir bilgisi, sesli ve görsel olarak tarihçenin anlatımı ve ücret bilgileri yer alabilecek.
Aynı Kategoride yarışan;
A projesi: % 18,9
B Projesi: % 39,1 oranında oy aldı.

TAKSİ DURAĞI SİSTEMİ

Taksi Durağı kategorisinde % 38 oy oranı ile B modeli seçildi.
İstanbulluların oylarıyla seçilen taksi durağı ile, durakların dış mekanında interaktif- dijital bilgi paneli, ATM makinesi, dijital reklam panosu yer alacak.
Durak, taksiciler için sadece bekleme ve dinlenme mekânı değil, interaktif bir mekân duvarı olarak çalışacak.

İLETİŞİM SİSTEMİ

İletişim sistemleri kategorisinde de, % 29,5 oy alan C projesi seçildi.
Soyut bir t harfini simgeleyen bu sistem, güneş enerjisi ile çalışabilmekle birlikte en yakın taksi durağına sadece bir düğme ile sözlü iletişime geçme imkânı tanıyor.

Ayrıca yarışmaya katılan lisans ve ortaöğretim teşvik kategorilerinde de dereceye giren projeler belli oldu.

Dereceye giren proje sahiplerine verilecek ödüller;

GENEL TAKSİ TASARIM

Profesyonellerde 1.ye 100.000 TL
Lisans Öğrencilerinden 1’ye 30.000 TL (2 yarışmacı arasında bölünecek )
Orta Öğretim Öğrencilerinden 1’ye 10.000 TL ( 3 yarışmacı arasında bölünecek)

EKO-ARAÇ TASARIM ÖDÜLLERİ

Profesyonellerde 1.ye 35.000 TL
Lisans Öğrencilerinden 1’ye 15.000 TL

TAKSİ DURAĞI/HİZMET NOKTASI TASARIM

Profesyonellerde 1.ye 20.000 TL

İLETİŞİM SİSTEMİ TASARIM ÖDÜLLERİ

Profesyonellerde 1.ye 20.000 TL
Lisans öğrencilerinden 1’ye 10.000 TL
Orta Öğretim Öğrencilerinden 1’ye 5.000 TL

Teknoport'da Benzer Yazılar:

  • İstanbul tramvayını seçiyor İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden İstanbul Ulaşım A.Ş. tarafından Türkiye'de üretilen, 2 farklı modeldeki "İstanbul Tramvayı", İstanbullular'ın oylarıyla seçilecek....
  • İstanbul Design Week 2010 İstanbul Design Week 2010, 29 Ekim-3 Eylül 2010 tarihleri arasında Eski Galata Köprüsü’nde düzenlenecek. Design week bu sene, İstanbul’un kentsel gelişiminde, Doğu ile Batı’nın kesiştiği tasarım kavramının üstlendiği rol üzerine...
  • Reklamcılığın geleceği Imagine Istanbul 2012′de masaya yatırıldı Microsoft, Türkiye de dâhil olmak üzere tüm MEA (Orta Doğu, Afrika) bölgesindeki reklam sektörü katılımcılarına yönelik olarak, gelecek dönem reklam vizyonunu anlatmak üzere düzenlenen Imagine İstanbul 2012 etkinliği, reklamcılığ...
  • İstanbul elektrikli otomobile hazırlanıyor İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ve Renault Mais Türkiye arasında, İstanbul'un altyapısının, karbondioksit salınımı çok düşük doğa dostu elektrikli otomobile 2011 yılına kadar hazır hale getirilmesi için işbirliği protokolü imzalandı....

Türk Basınından:

You've either entered a category ID that doesn't exist or have no feeds configured for this category. Edit the shortcode on this page with a category ID that exists, or go here and and get an ID that does exist in your admin panel.

“İstanbul taksisini seçti” için yorum sayısı: 0

Yorumunuzu yazın...