Fransa’dan nükleer enerjiye 1 milyar Euro yeni yatırım

28 Haziran 2011

 

(EurActiv) Fransa, Fukuşima’daki nükleer felaketin ardından yapılan uyarılara rağmen nükleer enerjiye 1 milyar Euro yeni yatırım yapacağını açıkladı.

1 milyar Euro’luk miktarın içinde nükleer güvenlik araştırmaları için yapılan yeni yatırımlar da yer alıyor.

Fransız nükleer enerji devi Areva, dördüncü nesil reaktörler geliştirirken Fransa, elektriğinin yüzde 80′ini nükleer enerjiden karşılıyor.

Bu yıl içinde Almanya, İsviçre ve İtalya, Fukuşima’daki felaketin ardından nükleer enerjiyi rafa kaldırma kararı almıştı.

BBC muhabiri Christian Fraser, G-8 ve G-20′nin başkanılığını yapan Sarkozy’nin nükleer güvenlik konusunda uluslararası standartlar belirlenmesi istediğini aktarıyor. Sarkozy, düzenlediği bir basın toplantısında ‘Geleceğin nükleer programına, özellikle de dördüncü nesil teknolojiye, bir milyon Euro yatıracağız. Aynı zamanda nükleer güvenliğin artırılması için de büyük kaynak ayıracağız’ dedi.

Sarkozy aynı zamanda yenilenebilir enerji sektörüne 1.35 milyar Euro yatırım yaptıklarının altını çizdi.

11 Mart’ta Japonya’da gerçekleşen deprem ve tsunami felaketinin ardından Fukuşima santralinin üç reaktöründe erime gerçekleşmişti.

Teknoport'da Benzer Yazılar:

Türk Basınından:

You've either entered a category ID that doesn't exist or have no feeds configured for this category. Edit the shortcode on this page with a category ID that exists, or go here and and get an ID that does exist in your admin panel.

“Fransa’dan nükleer enerjiye 1 milyar Euro yeni yatırım” için yorum sayısı: 0

Yorumunuzu yazın...