Farelerde denenen kanser aşısı başarılı oldu

20 Haziran 2011

 

(VOA) İngiliz ve Amerikalı araştırmacılar, prostat kanserini tedavi eden bir aşının, fareler üzerinde yapılan deneylerde başarılı sonuçlar verdiğini bildirdi.

Aşı, bağışıklık sistemini güçlendirip kanserli hücrelere saldırmasını sağlıyor. Sağlıklı hücrelerse aşıdan etkilenmiyor.

Nature Medicine adlı tıp dergisinde yayınlanan araştırmaya göre aşı, sağlıklı bir prostattan alınan DNA’ların bir virüse yerleştirilmesiyle elde edildi. Kanserli fareye enjekte edilen aşı, hem kendisine saldıran bağışıklık sistemini güçlendiriyor, hem de bağışıklık sisteminin kanserli hücrelere saldırmasını sağlıyor.

Araştırmacılar, yıllar süren uğraşma sonucu geliştirilen bu tarz bir aşının diğer kanser hastalıklarıyla da mücadelede de kullanılabileceğine işaret ediyor.

Bununla birlikte farelerde başarı sağlayan aşının insanlarda denenip başarılı sonuçlar elde etmenin yıllar sürebileceğine dikkat çekiliyor.

Teknoport'da Benzer Yazılar:

Türk Basınından:

You've either entered a category ID that doesn't exist or have no feeds configured for this category. Edit the shortcode on this page with a category ID that exists, or go here and and get an ID that does exist in your admin panel.
Etiketler: , ,

“Farelerde denenen kanser aşısı başarılı oldu” için yorum sayısı: 0

Yorumunuzu yazın...