İsrail siber savaşa hazırlanıyor

19 Mayıs 2011

 

(NTVMSNBC) İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, ülkesinin, stratejik bilgisayar ağlarına yabancı devletlerden yöneltilebilecek siber terör saldırılarını önlemek üzere bir görev gücü kurulduğunu açıkladı.

İsrail Başbakanlığı’ndan yapılan açıklamada, ulusal sibernetik görev gücünün amacının İsrail’i savunma sistemlerine ve altyapı şebekelerine verilebilecek olası zararlardan korumak olduğu belirtildi.

Ulusal sibernetik görev gücünün başkanlığını Ulusal Araştırma ve Geliştirme Konseyi Direktörü Prof. İzak Ben-İsrail’in yaptığı bildirildi.

Netanyahu, İsrail’in ülke yaşamının dayandığı tüm hayati sistemleri felce uğratabilecek siber saldırılara açık olduğu uyarısında bulundu ve “Elektrik, su şebekeleri, kredi kartları, ulaşım, trafik; bunların hepsi bilgisayarlarla yönetiliyor ve dolayısıyla saldırıdan zarar görebilir. Bu gibi tehditlere cevap verecek bir savunma sisteminin acilen oluşturulması gerekiyor” diye konuştu. Netanyahu, “hükümetin aldığı önlemlerin, tehdidin güvenliği ilgilendiren kısmı ile ilgili olduğunu” sözlerine ekledi.

Başbakanlık açıklamasında, bu görev gücünün geçtiğimiz yıllarda dünyada meydana gelen bu tür saldırılardan sonra kurulmasına karar verildiği belirtilerek, Brezilya’da elektrik şebekesinin ve Estonya’da bankacılık sisteminin hacker’ların saldırılarına maruz kaldığı hatırlatıldı.

İsrail’in elektronik sisteminin de sürekli olarak bu tür tehditlerin altında kaldığına işaret edilen açıklamada, 2008 yılında İsrail Merkez Bankası’nın sitesinin devre dışı kaldığı, geçen yıl Haziran ayında da Mavi Marmara gemisine yapılan saldırının ardından, Tel Aviv belediyesinin de aralarında bulunduğu bir çok İsrailli internet sitesinin hacker’ların saldırısına uğradığı ifade edildi.

Teknoport'da Benzer Yazılar:

  • NATO siber savaşa hazırlanıyor Siber saldırılara karşı alınacak önlemleri görüşmek üzere, NATO'ya bağlı Siber Savunma Merkezi tarafından Estonya'nın başkenti Tallinn'de bir konferans düzenleniyor....
  • Türkiye siber savaşa hazırlanıyor! TBMM Bilişim ve İnternet Araştırma Komisyonu raporunun ''siber savaş''la ilgili bölümünde, ''Siber savaş adı altında yıllarca dillendirilen...
  • Türkiye siber savaşa hazırlanıyor! TBMM Bilişim ve İnternet Araştırma Komisyonu raporunun ''siber savaş''la ilgili bölümünde, ''Siber savaş adı altında yıllarca dillendirilen...
  • Siber Güvenlik Kurulu kuruldu Türkiye'nin siber saldırılara karşı güvenliğini sağlayacak 'Siber Güvenlik Kurulu' üst düzey isimlerden oluşturuldu. ...

Türk Basınından:

You've either entered a category ID that doesn't exist or have no feeds configured for this category. Edit the shortcode on this page with a category ID that exists, or go here and and get an ID that does exist in your admin panel.

“İsrail siber savaşa hazırlanıyor” için yorum sayısı: 0

Yorumunuzu yazın...