Güneş enerjisiyle çalışan uçak Avrupa semalarında

13 Mayıs 2011

 

(BBC) Tamamiyle güneş enerjisiyle çalışan deneysel uçak Solar Impulse, ilk uluslararası seferi için İsviçre’den Belçika’ya uçuyor.

Tek kişilik uçak, geçen yıl, 24 saatten fazla süre havada kalan ilk insanlı ve güneş enerjisiyle çalışan uçak olmasıyla tarihe geçmişti.

Solar Impulse HB-SIA, kuvvetli rüzgarlar yüzünden üç saatlik bir gecikmeyle İsviçre’nin Payerne Havaalanı’ndan sabahın erken saatlerde havalandı.

Brüksel Havaalanı’na kadarki 600 kilometrelik bir uçuşu akşam saatlerinde tamamlaması bekleniyor.

Bir Boeing 777 kadar kanat genişliğine sahip olan Solar Impulse, ilk uçuşunu 2009 yılında İsviçre’de gerçekleştirmiş, geçen yıl da 26 saat durmadan uçarak gündüz saatlerinde topladığı güneş enerjisiyle, gece de havada kalabileceğini kanıtlamıştı.

Andre Borschberg adlı pilot ve Bertrand Piccard adlı girişimciden oluşan ekip, Solar Impulse’ın Fransa, Lüksemburg ve Belçika üzerinden uçuşunun, uluslararası hava trafiği şebekesinden yararlanması gerekeceğinden ayrı bir sınav olacağını kaydettiler.

Ekip, Solar Impulse’ın daha gelişmiş bir şeklini 2012 yılında dünya çevresinde uçurmayı hedefliyor.

Solar Impulse’ın İsviçre-Belçika seferinin, ekibin internet sayfasında canlı olarak izlenebileceği bildiriliyor.

Teknoport'da Benzer Yazılar:

  • Solar Impulse görevini başarıyla tamamladı Güneş enerjisi ile çalışan ilk uçak Solar Impulse 2 ay önce çıktığı 6 bin kilometrelik yolculuğunu başarı ile tamamladı....
  • Solar Impulse ilk uçuşuna hazır Güneş enerjisiyle çalışan Solar Impulse ilk uçuşunu İsviçre'nin batısındaki Payerne askeri havaalanında gerçekleştiriyor. ...
  • Güneş enerjisiyle dünya turu Güneş enerjisiyle çalışan bir uçakla yapılacak ilk dünya turu 2011'de gerçekleşecek. Uçak, her kıtaya bir kere inmek suretiyle 30 günde dünyayı gezecek....
  • Güneş enerjisiyle ısınma fikri giderek yaygınlaşıyor 2007’de güneş enerjisiyle ısınma oranları dünya genelinde hızla artarken bu konuda Çin liderliğini ilan etti. Ancak Worldwatch Enstitüsü’nün son raporuna göre yeni Avrupa Birliği (AB) Yenilenebilir Enerji Yönergesi’nin bu talebi...

Türk Basınından:

You've either entered a category ID that doesn't exist or have no feeds configured for this category. Edit the shortcode on this page with a category ID that exists, or go here and and get an ID that does exist in your admin panel.

“Güneş enerjisiyle çalışan uçak Avrupa semalarında” için yorum sayısı: 0

Yorumunuzu yazın...