Dr. Hakan Gürsu’ya 7 dalda tasarım ödülü

22 Nisan 2011

 

Önceki yıllarda da başta güneş enerjisi ve rüzgarla çalışan çevreci tekne tasarımı Volitan olmak üzere tasarımları ile sayısız ödül alan ODTÜ öğretim görevlisi Dr. Hakan Gürsu ve ekibi, Avrupa Birliği Tasarım Ajansı tarafından 7 dalda ödüle layık görüldü.

ODTÜ Mimarlık Fakültesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü Öğretim Görevlisi Dr. Hakan Gürsu ve ekibi bu ödüller, Avrupa Birliği Tasarım Ajansı (The Bureau of European Design Associations-BEDA) tarafından düzenlenen ”A’ Design Award & Competition”da kazandı.

Yarışma sonuçlarıyla ilgili sayfaya http://www.adesignaward.com/winners.php adresinden erişebilirsiniz.

ODTÜ Basın Merkezinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Hakan Gürsu başkanlığındaki Designnobis ekibi, ilk kez geçen yıl düzenlenen, Avrupa’nın en yeni ve en kapsamlı tasarım yarışması olması hedeflenen, bu yıl 69 ödülün verildiği ”A’Design Award & Competition”da büyük başarı elde etti.

Gürsu ve ekibi, yarışmada şu ödülleri kazandı:
‘Katlanabilen çevre dostu deniz aracı Foscat ile ilk defa en büyük ödül olan Platinum Design Award (Platin Tasarım Ödülü) (Grup birinciliği),

Geleceğin yangın söndürme aracı olan ‘FireKnight’ ile ‘A’ Vehicle and Transportation Design Award’ kategorisinde Silver Design Award (Gümüş Tasarım ödülü) (Grup ikinciliği)

‘A’ Toy and Recreation Design Award (oyuncak ve eğitim araçları)’ kategorisinde, gelecek nesiller için tasarlanmış olan ‘Aquarius’ ve ahşap oyuncak seti ‘Power Tower’ ile iki dalda birden grupta verilen en büyük ödül olan ‘A’ Design Award (Grup birincilik ve ikinciliği)

‘A’ Lighting Design Award (elektrik ve elektronik)’ kategorisinde, aydınlatma birimi ‘LSP’ ile A’ Design Award (Grup birinciliği)

‘A’ Furniture and Homeware Design Award (mobilya)’ kategorisinde kullanışlılığı ve estetik görüntüsüyle ‘katlanan sandalye Floger’ ve üretim kolaylığı sağlayan ‘çevreyle uyumlu bank Beetling’ ile ayrı ayrı A’ Design Award ödülleri”

Türkiye, yarışmanın kazanan uluslar ve firmalar sıralamasında, aldığı ödüllerle 30′un üzerinde puana ulaşarak, birinciliğe oturdu.

Merkezi Brüksel’de bulunan, 24 Avrupa ülkesinin üye olduğu BEDA tarafından düzenlenen ”A’ Design Award & Competition” Avrupa Birliği içinde inovasyon ve tasarım gücünün daha fazla tanınmasını ve gelişmesini destekleyecek yeni sürdürülebilir değerlendirme sistemi oluşturmayı, Avrupa’nın tasarım gücünü kitlelere, küresel pazarlara taşımayı hedefliyor.

Yarışma, ayrıca gelecek için en iyi tasarımların, tasarım kavramlarının ve tasarım odaklı yeni ürünlerin ortaya çıkarılmasını ve uluslararası şirketleri, tasarımcıları ve her alandaki yenilikçi fikirleri adil, etik ve rekabetçi platform içinde buluşturmayı amaçlıyor.

NTVMSNBC

Teknoport'da Benzer Yazılar:

Türk Basınından:

You've either entered a category ID that doesn't exist or have no feeds configured for this category. Edit the shortcode on this page with a category ID that exists, or go here and and get an ID that does exist in your admin panel.

“Dr. Hakan Gürsu’ya 7 dalda tasarım ödülü” için yorum sayısı: 3

 1. ramazan keskin
  2011.04.22 19:35

  bu adama gerçekten ulusal şeref madalyası verlimesi gerekiyor artık. Prof.yapsınlar, maaş bağlasınlar. ne gerekiyor ise, helal olsun. tek bir adam tüketim toplumu ülkemizde herşeye rağmen üretiyor.üretiyor. Giremediğimiz AB’nin değerlerini, beklentilerini alt üst ediyor. Bu ülkenin gerçek kahramanı bu adamlar işte. Saygı duydum bir kez daha ve ülke için ümitlendim son bir kez daha.

 2. Rüştü yılmazer
  2011.04.25 11:56

  Odtü teknokent ‘te çalışıyorum, Hakan Gürsu ve ekibi bize komsu binadalar. Teknokentte ısıkları sönmeyen 1-2 üniteden birisi onların şirketi, şimdi anlıyormusunuz bu kadar başarının arkasındaki yalın gerçeği. Bu satırları okuyanlar anlasın diye yazdım, Bu insanlar çalışıyor, üretiyor ve kazanıyor. Saygı duymak ve çalışmalarını anlamak gerekiyor. ODTÜ tekno kente güç katıyorlar.

 3. zeliha Saygın
  2011.05.01 20:33

  Az önce hürriyet de gördüm haberi. inanamadım. Böyle önemli başarılar ve kahramanlarını neden halka duyurmuyorlar hiç anlamıyorum. Ne çılgın proje filan , bunlara para harcamalılar, O yangın söndüren araç beni çok etkiledi, hemen yapılmalı ..Hakan Gürsu ‘ya sahip çıkılmalı, ödül,imkan olanak ne gerekiyor ise verilmeli.Daha fazla buluşlar yaparak ülkesine hizmet etmesi için teşvik edilmeli, yoksa onu da yurt dışına kaçırırlar, değerlerimize sahip çıkalım artık .Bu site bir kampanya başlatsın .Halkı bilgilendirin, projelere ve bilim adamlarına sahip çıkılsın artık .

Yorumunuzu yazın...